O-ML-14-PHIL-13 - Poljoprivredna hidrologija

Akronim O-ML-14-PHIL-13
Studijski program Melioracije zemljišta
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: znanja o osnovnim definicijama i zakonitostima iz oblasti hidrologije, o parametrima hidrološkog ciklusa; veštine primene hidroloških proračuna i analiza u okviru savladavanja programa iz stručnih predmeta, posebno za projektovanje, održavanje i upravljanje meliorativnim sistemima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po uspešnom završetku ovog kursa, studenti su sposobni da objasne osnovne pojmove i zakonitosti u oblasti hidrologije, da izračunaju vrednosti osnovnih parametara hidrološkog ciklusa, da primene standardne metode hidroloških proračuna i analiza u okviru projektovanja sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje, da organizuju merenja hidroloških parametra na terenu i da interpretiraju dobijene rezultate.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Uvod: definicije, hidrološki ciklus, vodni bilans, predstavljanje hidroloških veličina. 2. Hidrološki parametri rečnih tokova. 3. Padavine. 4. Isparavanje i transpiracija. 5. Infiltracija i oticaj vode. 6. Veza između padavina i oticaja.
    Sadržaj praktične nastave Računske vežbe koje prate teorijsku nastavu (Predstavljanje hidroloških veličina, padavine, isparavanje i transpiracija, infiltracija i oticaj vode, veza između padavina i oticaja)
    1. Zelenhasić E., Ruski M.: Inženjerska hidrologija, Naučna knjiga,. Beograd, 1991.
    2. Prohaska S., Ristić V.: Hidrologija kroz teoriju i praksu, Rudarsko Geološki fakultet, Beograd, 1996.
    3. Prohaska S., Petković S., Ristić V.: Praktikum iz hidrologije; Rudarsko-geološki fakultet, Beograd, 2001.
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima. Svaku oblast prati računska vežba sa individualnim podacima. Predate računske vežbe student treba da odbrani.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 70