Д-АЕ-20-КMА - Квантитативне методе у агробизнису

НазивКвантитативне методе у агробизнису
АкронимД-АЕ-20-КMА
Студијски програмАгроекономија и рурални развој
МодулАгроекономија и рурални развој
Тип студијадокторске академске студије
    Број ЕСПБ15.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметиманемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава стицање: 1. знања о анализи временских серија и вишедимензионалним скуповима података; 2. разумевање услова за примену статистичких метода; 3. вештине да примени одговарајућу методу; 4. вештине да анализира односе између елемената или група елемената; 5. способности да решава агроекономске проблеме; 6. способности да логично закључује, квалитетно интерпретира добијене резултате.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса овог предмета, студент треба да је оспособљаен да познаје моделе временских серија, изврши идентификацију модела и прогнозирање кретањ појава. Затим да у складу са циљем исп тив ња и абере адекватну методу мултиваријационе анализе, припреми податке за компјутерску обраду, примени методе и објасни добијене резултате.
    Садржај теоријске наставеАнализа временских серија: моделирање, идентификација АRМА и ARIMA модела, прогнозирање, Box-Jenkins-ови модели; Моделирање агроекономског система; Мултиваријациона анализа: дефиниција и класификација метода мултиваријационе анализе; Метод главних компонената; Факторска анализа; Дискриминациона анализа; Анализа груписања; Анализа класификационог стабла; Kaноничнакорелација.
    Садржај практичне наставеПрактична настава се састоји у изради задатака за све изучаване области и тумачењу добијених резултата.
    1. Младеновић Зорица, Нојковић Александра (2015): Примењена анализа временских серија. Економски факултет, Београд.
    2. Ковачић З. (1998): Анализа временских серија, Економски факултет, Београд.
    3. Ковачић З. (1998): Мултиваријациона анализа, Економски факултет, Београд.
    4. Ивановић Б. (1977): Теорија класификације, Институт за економику индустрије, Београд
    Методе извођења наставеПредавања у комбинацији са интерактивним методама наставе и учења примењују се у вим наставним поглављима ред ета одређеном обиму. Обрада података на компјутеру, консултације.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава20Усмени испит50
    Колоквијуми