D-AE-20-KMA - Kvantitativne metode u agrobiznisu

Naziv Kvantitativne metode u agrobiznisu
Akronim D-AE-20-KMA
Studijski program Agroekonomija i ruralni razvoj
Modul Agroekonomija i ruralni razvoj
Tip studija doktorske akademske studije
    Broj ESPB 15.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava sticanje: 1. znanja o analizi vremenskih serija i višedimenzionalnim skupovima podataka; 2. razumevanje uslova za primenu statističkih metoda; 3. veštine da primeni odgovarajuću metodu; 4. veštine da analizira odnose između elemenata ili grupa elemenata; 5. sposobnosti da rešava agroekonomske probleme; 6. sposobnosti da logično zaključuje, kvalitetno interpretira dobijene rezultate.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa ovog predmeta, student treba da je osposobljaen da poznaje modele vremenskih serija, izvrši identifikaciju modela i prognoziranje kretanj pojava. Zatim da u skladu sa ciljem isp tiv nja i abere adekvatnu metodu multivarijacione analize, pripremi podatke za kompjutersku obradu, primeni metode i objasni dobijene rezultate.
    Sadržaj teorijske nastave Analiza vremenskih serija: modeliranje, identifikacija ARMA i ARIMA modela, prognoziranje, Box-Jenkins-ovi modeli; Modeliranje agroekonomskog sistema; Multivarijaciona analiza: definicija i klasifikacija metoda multivarijacione analize; Metod glavnih komponenata; Faktorska analiza; Diskriminaciona analiza; Analiza grupisanja; Analiza klasifikacionog stabla; Kanoničnakorelacija.
    Sadržaj praktične nastave Praktična nastava se sastoji u izradi zadataka za sve izučavane oblasti i tumačenju dobijenih rezultata.
    1. Mladenović Zorica, Nojković Aleksandra (2015): Primenjena analiza vremenskih serija. Ekonomski fakultet, Beograd.
    2. Kovačić Z. (1998): Analiza vremenskih serija, Ekonomski fakultet, Beograd.
    3. Kovačić Z. (1998): Multivarijaciona analiza, Ekonomski fakultet, Beograd.
    4. Ivanović B. (1977): Teorija klasifikacije, Institut za ekonomiku industrije, Beograd
    10 0 5
    Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnim metodama nastave i učenja primenjuju se u vim nastavnim poglavljima red eta određenom obimu. Obrada podataka na kompjuteru, konsultacije.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi