Д-ВВ-20-ЕКВ - Екофизиологија воћака

МодулВоћарство и виноградарство
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање савремених знања/разумевања физиолошких процеса воћака у природним условима пољопривредног станишта, како би њихову екологијуобјаснили одговарајућим физиолошким специфичностима и адаптацијама. Истовремено, физиолошке процесе воћака би објаснили утицајем конкретних спољашних услова станишта и природом њихове адаптације.
    Исходи учења (стечена знања)На основу познавања екофизиологије воћака студент треба да овлада знањима и вештинама анализе утицаја појединих еколошких фактора на протицање физиолошких процеса воћака и њихову манифестацију на воћке, а нарочито на привредно значајне особине воћака, како би примену агро и помотехничких мера прилагодили потребама воћака.
    Садржај теоријске наставеТемпература и њен значај за животне процесе воћака,: вода и њен значај за воћке . Светлост и њен значај за животне процесе нарочито органску продукцију Земљиште и ваздух као екофизиолошки фактор; Антропогени фактори (антропогене биљке, заједнице, утицај агро и помотехничких мера на физиолошке процесе воћака).
    Садржај практичне наставеСтудијски истраживачки рад биће организован индивидуално у зависности од теме докторске дисертације, а обухватиће израду и писање семинарског или научног рада.
    1. Којић, М. 1987. Физиолошка екологија. Научна књига, Београд
    2. Јанковић, М. 2003. Екофизиологија биљака, Биолошки факултет, Београд.
    Методе извођења наставе
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит60
    Колоквијуми