D-VV-20-EKV - Ekofiziologija voćaka

Akronim D-VV-20-EKV
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje savremenih znanja/razumevanja fizioloških procesa voćaka u prirodnim uslovima poljoprivrednog staništa, kako bi njihovu ekologijuobjasnili odgovarajućim fiziološkim specifičnostima i adaptacijama. Istovremeno, fiziološke procese voćaka bi objasnili uticajem konkretnih spoljašnih uslova staništa i prirodom njihove adaptacije.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na osnovu poznavanja ekofiziologije voćaka student treba da ovlada znanjima i veštinama analize uticaja pojedinih ekoloških faktora na proticanje fizioloških procesa voćaka i njihovu manifestaciju na voćke, a naročito na privredno značajne osobine voćaka, kako bi primenu agro i pomotehničkih mera prilagodili potrebama voćaka.
    Sadržaj teorijske nastave Temperatura i njen značaj za životne procese voćaka,: voda i njen značaj za voćke . Svetlost i njen značaj za životne procese naročito organsku produkciju Zemljište i vazduh kao ekofiziološki faktor; Antropogeni faktori (antropogene biljke, zajednice, uticaj agro i pomotehničkih mera na fiziološke procese voćaka).
    Sadržaj praktične nastave Studijski istraživački rad biće organizovan individualno u zavisnosti od teme doktorske disertacije, a obuhvatiće izradu i pisanje seminarskog ili naučnog rada.
    1. Kojić, M. 1987. Fiziološka ekologija. Naučna knjiga, Beograd
    2. Janković, M. 2003. Ekofiziologija biljaka, Biološki fakultet, Beograd.
    Metode izvođenja nastave
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi