Д-ВВ-20-ЦВ - Цитогенетика воћака и лозе

МодулВоћарство и виноградарство
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање знања о методама истраживања у цитогенетици, о хромозомима и организацији генетичког материјала ћелије воћакаи винове лозе, хромозомским аберацијама , принципима рада светлосног, флуоресцентног и електронског микроскопа, као и стицања способности за прављење препарата и коришћења микроскопских техника.
    Исходи учења (стечена знања)На крају предмета студент треба да буде способан да детаљно објасни промене током ћелијског цилуса посебно са аспекта организације хромозома, количине ДНК и броја хромозома, опише организацију митохондријалног и хлоропластног генома, дефинише и оцени промене у броју и структури хромозома код воћака и винове лозе, покаже способност конципирања научних радова и презентације стеченог знања.
    Садржај теоријске наставеГрађа прокариотске и еукариотске ћелије. Ћелијкси циклус. Кариотип воћака и винове лозе. Организација нуклеарног, митохондријалног и хлоропластног генома. Хромозомске мапе воћака и винове лозе. Хибридизација in situ. Полни хромозоми и детерминација пола воћака и винове лозе. Структурне и нумеричке промене хромозома.
    Садржај практичне наставеУпознавање са различитим методама у припреми и анализи узорака за одређене микроскопске технике, израда семинарског рада, обрада, анализа, презентација резултата.
    1. Радовановић-Гроздановић, Ј. 2000. Цитологија. Завод за уџбенике и наставна средства. Београд
    2. Bass, H.W., Birchler, J.A. 2012. Plant Cytogenetics. Springer Science + Business Media, New York.
    3. Manson, A.L., Jons, E., Morris, A. 2002. Cell biology and genetics, 2nd ed. Elsevier Science Limited. London
    4. Singh, R.J. 2003. Plant cytogenetics, CRC Press, Florida.
    Методе извођења наставеТеоријске наставе, практични рад у лабораторији, израда семинарског рада и консултације.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава20Усмени испит50
    Колоквијуми