D-VV-20-CV - Citogenetika voćaka i loze

Akronim D-VV-20-CV
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje znanja o metodama istraživanja u citogenetici, o hromozomima i organizaciji genetičkog materijala ćelije voćakai vinove loze, hromozomskim aberacijama , principima rada svetlosnog, fluorescentnog i elektronskog mikroskopa, kao i sticanja sposobnosti za pravljenje preparata i korišćenja mikroskopskih tehnika.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju predmeta student treba da bude sposoban da detaljno objasni promene tokom ćelijskog cilusa posebno sa aspekta organizacije hromozoma, količine DNK i broja hromozoma, opiše organizaciju mitohondrijalnog i hloroplastnog genoma, definiše i oceni promene u broju i strukturi hromozoma kod voćaka i vinove loze, pokaže sposobnost koncipiranja naučnih radova i prezentacije stečenog znanja.
    Sadržaj teorijske nastave Građa prokariotske i eukariotske ćelije. Ćelijksi ciklus. Kariotip voćaka i vinove loze. Organizacija nuklearnog, mitohondrijalnog i hloroplastnog genoma. Hromozomske mape voćaka i vinove loze. Hibridizacija in situ. Polni hromozomi i determinacija pola voćaka i vinove loze. Strukturne i numeričke promene hromozoma.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa različitim metodama u pripremi i analizi uzoraka za određene mikroskopske tehnike, izrada seminarskog rada, obrada, analiza, prezentacija rezultata.
    1. Radovanović-Grozdanović, J. 2000. Citologija. Zavod za udžbenike i nastavna sredstva. Beograd
    2. Bass, H.W., Birchler, J.A. 2012. Plant Cytogenetics. Springer Science + Business Media, New York.
    3. Manson, A.L., Jons, E., Morris, A. 2002. Cell biology and genetics, 2nd ed. Elsevier Science Limited. London
    4. Singh, R.J. 2003. Plant cytogenetics, CRC Press, Florida.
    6 0 4
    Metode izvođenja nastave Teorijske nastave, praktični rad u laboratoriji, izrada seminarskog rada i konsultacije.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi