Д-РА-20-ИПП - Екологија семена

МодулРатарство и повртарство
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПохађањем овог предмета студенти стичу нова и проширују раније стечена знања из области Сeменарства и других агрономских наука на основним и мастер студијама. Курс их оспособљава да се самостално укључе у сваку врсту истраживања која се тичу различитих аспеката екологије семена.
      Исходи учења (стечена знања)Након курса студенти ће бити оспособљени за самостална истраживања, интерпретацију сопствених и туђих истраживања као и самостално учешће у настави. Такође ће бити оспособљени за иновације у овој области и за тимски рад. Студенти ће своја знања стечена примњивати у семенској производњи и чувању семена, посебно у банкама гена.
      Садржај теоријске наставеГенеративно размножавање, репродуктивни период биљака, бројност и крупноћа семена. Утицај еколошких фактора на производњу семена. Расејавање семена и преносиоци семена. Семе у земљишту. Мировање семена и његов значај. Полиморфизам семена. Сазревање семена и мировање.
      Садржај практичне наставе
      1. Baskin, C. C., Baskin, J.M. 1998. Seeds. Ecology, biogeography, and evolution of dormancy and germination. AP Csontos P. 2007. Seed banks: ecological definitions and sampling considerations. Community Ecology 8 (1): 75-85. Fenner, M. & Thompson, K. 2005. The ecology of seeds. Cambridge Univ. Press, Cambridge; Лекић, С. 2003. Животна способност семена. Београд, издање аутора;
      Методе извођења наставеТеоријска настава, ментроски рад, консултације, семинари и семинарски радови, самостална истраживања, рад у настави, теренска настава.
      Активности у току предавања70Писмени испит
      Практична наставаУсмени испит30