Д-РА-20-ЦОБ - Цитогенетика у оплемењивању биљака

Студијски програмПољопривредне науке
МодулРатарство и повртарство
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаУписане докторске студије.Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаНа крају предмета студенти ће разумети грађу ћелије и хромозома, процес деобе и елиминације хромозома, методе бојења хромозома, физичке и генетичке мапе хромозома и значај хромозомског инжењеринга.
      Исходи учења (стечена знања)Студенти ће бити оспособљени за примену различитих лабораторијских техника у цитогенетици. Студенти ће моћи да конструишу мапе хромозома и да примењују стечена знања и вештине у оплемењивању биљака.
      Садржај теоријске наставеГрађе ћелије и хромозома. Лабораторија за цитогенетику. Бројање и бојење хромозома. Цитометрија. Хромозомски инжењеринг. Физичке и генетичке мапе хромозома. Примена цитогенетике у оплемењивању биљака.
      Садржај практичне наставеСтудијски истраживачки рад - Биће организован индивидуално у зависности од теме докторске дисертације, а обухватиће израду и писање семинарских и научних радова.
      1. Радовановић-Гроздановић, Ј. (2000): Цитологија. Завод за уџбенике и наставна средства. Београд.
      2. Bass H.W., Birchler J.A. (2012): Plant Cytogenetics - Genome Structure and Chromosome Function. Springer, New York.
      3. Програм Cytogenetics u IPK (http://www.ipk-gatersleben.de/)
      Методе извођења наставеПредавања у комбинацији са интерактивном наставом, семинари, консултације и менторски рад.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит60
      Колоквијуми