Д-РА-20-НАВ - Наводњавање

МодулРатарство и повртарство
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаСтицање знања о новим техникама дијагностике недостатка воде биљкама, да упозна нове технике и методе наводњавања. Циљ овог предмета је да студенти поставе експериментална истраживања заснована на научним принципима, примењују одговарајућу опрему, технике и методе за оцену техничких перформанси система наводњавања, коришћење информатичке технологије и научне литературе.
      Исходи учења (стечена знања)Студент треба да овлада вештином препознавања нових технологија и метода у области наводњавња, да постави питање које је од интереса за истраживање, да пронађе адекватну научну литературур, да је критички обради, затим да постави радне хипотезе и изабере адекватне методе истраживања из обасти наводњавања.
      Садржај теоријске наставеБиљка и микроклима; Потрошња воде усева; дуални коефицијенти културе; евапорација земљишта; Eвапотранспирација; осетљиве фазе на сушу, реакција биљке на недостатак воде; коефицијенти пада приноса; дозвољено исушивање земљишта за најзначајније гајене усеве; биљни водни стрес индекс; Даљинска детекција - вегетациони индекси – перформансе система за наводњавање
      Садржај практичне наставеПрактична анализа научних радова, обука за коришћење савремене мерне технике и лабораторијских, рачунских метода и информатичких алата.
      1. Ćulibrk, D., Vukobratović, D., Minić, V., Fernandez, M.A., Osuna, J.A. Crnojević, V. 2013. Sensing technologies for precision irrigation. Springer Science & Business Media.
      2. Evapotranspiration, An Overview. 2013. InTech, Chapters. Ed. Alexandris S.G., Striĉević R.J. https://www.intechopen.com/books/evapotranspiration-an-overview
      3. Knipper, K.R., Kustas, W.P., Anderson, M.C., Alfieri, J.G., Prueger, J.H., Hain, C.R., Hipps, L.E. 2018. Evapotranspiration estimates derived using thermal-based satellite remote sensing and data fusion for irrigation management in California vineyards. Irrigation Science, 1-19.
      4. Quisenberry, V., Hubbard, L.R., McCarty, L.B. 2015. Applied Soil Physical Properties, Drainage, and Irrigation Strategies. Springer International Publishing. Cham, Switzerland.
      5. Toureiro, C., Serralheiro, R., Shahidian, S., Sousa, A. 2017. Irrigation management with remote sensing: Evaluating irrigation requirement for maize under Mediterranean climate condition. Agricultural Water Management, 184, 211- 220.
      Методе извођења наставеИнтерактивна настава и пројектно оријентисан рад на изабраној теми.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит60
      Колоквијуми