Д-ФМ-20-РФГ - Резистентност фитопатогених гљива на фунгициде

НазивРезистентност фитопатогених гљива на фунгициде
АкронимД-ФМ-20-РФГ
Студијски програмПољопривредне науке
МодулФитомедицина
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаУпознавање студената са најзначајнијим механизмима резистентности гљива на фунгициде, методама за њихову детекцију и мерама антирезистентне стратегије.
      Исходи учења (стечена знања)Способност студената да самостално препознају проблем резистентности, одаберу најпоузданије конвенционалне методе за њену детекцију, као и молекуларне методе, у циљу утврђивање механизма резистентности појединих гљива на фунгициде.
      Садржај теоријске наставеДефиниција и типови резистентности; Генетска основа и наслеђивање резистентности; Утицај различитих фактора на брзину развоја резистентности гљива на фунгициде (генетска основа, механизам деловања фунгицида, грешке у примени фунгицида и др.); Принципи антирезистентне стратегије.
      Садржај практичне наставеСпровођење различитих биотестова за утврђивање медијалне ефективне концентрације (ЕС50) и утврђивање фактора резистентности. Примена молекуларних метода за утврђивање механизма резистентности.
      1. Russell, P.E. 2003. Sensitivity Baselines in Fungicide Resistence Research and Management, FRAC Monograph No 3. GCPF, Brussels.
      2. Kramer, W., Schirmer, U., Jeschke, P., Witschel, M. 2012. Modern Crop Protection Compounds (Herbicides; Fungicides; Insecticides) Second, Revised and Enlarged Edition, Wiley-VCH Verlag & Co. KgaA, Weinheim, Germany.
      3. Brent, K.J. 1995. Fungicide resistance in crop pathogens: how can it be managed? FRAC Monograph No.1 GIFAP, Brussels, 48 pp.
      4. Brent, .K.J. 1998. Fungicide resistance: The Assessment of Risk, FRAC Monograph No.2. GCPF, Brussels. FRAC 2005. FRAC Code List 2 - Fungicides sorted by modes of action, Fungicide Resistance Action Committee. http//www,gcpf.org/frac/frac.html.
      5. FRAC 2005. Pathogen Risic List. Fungicide Resistence Action Commitettee. http//www,gcpf.org/frac/frac.html.
      Методе извођења наставеПредавања у комбинацији са интерактивном наставом. Семинарски рад.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит50
      Колоквијуми