D-FM-20-RFG - Rezistentnost fitopatogenih gljiva na fungicide

Naziv Rezistentnost fitopatogenih gljiva na fungicide
Akronim D-FM-20-RFG
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa najznačajnijim mehanizmima rezistentnosti gljiva na fungicide, metodama za njihovu detekciju i merama antirezistentne strategije.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Sposobnost studenata da samostalno prepoznaju problem rezistentnosti, odaberu najpouzdanije konvencionalne metode za njenu detekciju, kao i molekularne metode, u cilju utvrđivanje mehanizma rezistentnosti pojedinih gljiva na fungicide.
      Sadržaj teorijske nastave Definicija i tipovi rezistentnosti; Genetska osnova i nasleđivanje rezistentnosti; Uticaj različitih faktora na brzinu razvoja rezistentnosti gljiva na fungicide (genetska osnova, mehanizam delovanja fungicida, greške u primeni fungicida i dr.); Principi antirezistentne strategije.
      Sadržaj praktične nastave Sprovođenje različitih biotestova za utvrđivanje medijalne efektivne koncentracije (ES50) i utvrđivanje faktora rezistentnosti. Primena molekularnih metoda za utvrđivanje mehanizma rezistentnosti.
      1. Russell, P.E. 2003. Sensitivity Baselines in Fungicide Resistence Research and Management, FRAC Monograph No 3. GCPF, Brussels.
      2. Kramer, W., Schirmer, U., Jeschke, P., Witschel, M. 2012. Modern Crop Protection Compounds (Herbicides; Fungicides; Insecticides) Second, Revised and Enlarged Edition, Wiley-VCH Verlag & Co. KgaA, Weinheim, Germany.
      3. Brent, K.J. 1995. Fungicide resistance in crop pathogens: how can it be managed? FRAC Monograph No.1 GIFAP, Brussels, 48 pp.
      4. Brent, .K.J. 1998. Fungicide resistance: The Assessment of Risk, FRAC Monograph No.2. GCPF, Brussels. FRAC 2005. FRAC Code List 2 - Fungicides sorted by modes of action, Fungicide Resistance Action Committee. http//www,gcpf.org/frac/frac.html.
      5. FRAC 2005. Pathogen Risic List. Fungicide Resistence Action Commitettee. http//www,gcpf.org/frac/frac.html.
      6 0 4
      Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnom nastavom. Seminarski rad.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50
      Kolokvijumi