Д-ФМ-20-МИН - Методе у нематологији

МодулФитомедицина
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаСтудент треба да упозна основне методе проучавања нематода, у циљу квалитетног спровођења постављених истраживачких задатака;
      Исходи учења (стечена знања)Од студента се очекује да покаже познавање основних метода испитивања (узорковање, лабораторијска испитивања и експериментални) рад копнених нематода - слободно живећих, земљишних као и асоцираних са биљкама и животињама од значаја за пољопривреду.
      Садржај теоријске наставеПринципи и технике узорковања; Методе екстракције нематода из земљишта, биљног и животињског ткива; Методе припреме нематода за микроскопију, светлосну и електронску, као и за молекуларна испитивања. Микроскопска морфолошка и молекуларна проучавања нематода;. Гајење нематода за потребе експеримената; Принципи експерименталног проучавања биоекологије нематода
      Садржај практичне наставеСтудијски истраживачки рад: Практични рад прилагођен тематици докторске дисертације.
      1. Poinar, G.O. Jr. (1983). The natural history of nematodes. PRENTICE-HALL, N. J. - Southey, J.F., Ed. (1986). Laboratory methods for work with plant and soil nematodes. ADAS, London. - Крњаић, Ђ и С. Крњаић (1987). Фитонематологија. НОЛИТ, Београд. - Часописи: Разни научни и стручни часописи, посебно нематолошки.
      Методе извођења наставе
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава40Усмени испит30
      Колоквијуми