D-FM-20-MIN - Metode u nematologiji

Akronim D-FM-20-MIN
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Student treba da upozna osnovne metode proučavanja nematoda, u cilju kvalitetnog sprovođenja postavljenih istraživačkih zadataka;
      Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje da pokaže poznavanje osnovnih metoda ispitivanja (uzorkovanje, laboratorijska ispitivanja i eksperimentalni) rad kopnenih nematoda - slobodno živećih, zemljišnih kao i asociranih sa biljkama i životinjama od značaja za poljoprivredu.
      Sadržaj teorijske nastave Principi i tehnike uzorkovanja; Metode ekstrakcije nematoda iz zemljišta, biljnog i životinjskog tkiva; Metode pripreme nematoda za mikroskopiju, svetlosnu i elektronsku, kao i za molekularna ispitivanja. Mikroskopska morfološka i molekularna proučavanja nematoda;. Gajenje nematoda za potrebe eksperimenata; Principi eksperimentalnog proučavanja bioekologije nematoda
      Sadržaj praktične nastave Studijski istraživački rad: Praktični rad prilagođen tematici doktorske disertacije.
      1. Poinar, G.O. Jr. (1983). The natural history of nematodes. PRENTICE-HALL, N. J. - Southey, J.F., Ed. (1986). Laboratory methods for work with plant and soil nematodes. ADAS, London. - Krnjaić, Đ i S. Krnjaić (1987). Fitonematologija. NOLIT, Beograd. - Časopisi: Razni naučni i stručni časopisi, posebno nematološki.
      Metode izvođenja nastave
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava 40 Usmeni ispit 30
      Kolokvijumi