Д-ФМ-20-МИБВ - Методе истраживања у биљној вирологији

НазивМетоде истраживања у биљној вирологији
АкронимД-ФМ-20-МИБВ
Студијски програмПољопривредне науке
МодулФитомедицина
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметиманемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПознавање и разумевање различитих метода детекције, идентификације и карактеризације фитопатогених вируса, примена принципа и значај тачне и правовремене детекције фитопатогених вируса.
      Исходи учења (стечена знања)Од студента се очекује да покаже познавање и разумевање теоријске основе појединачних метода детекције, идентификације и карактеризације фитопатогених вируса, да буде у могућности да их самостално примени и правилно интерпретира добијене резултате.
      Садржај теоријске наставеПојам и значај детекције, идентификације и карактеризације фитопатогених вируса; Добијање и одржавање вирусних изолата; Симптоматологија; Експерименталне и индикатор биљке и њихов значај у идентификацији; Пречишћавање вирусних изолата; Биофизичке константе; Преношење вируса; Серолошке методе; Методе хибридизације нуклеинских киселина; PCR и RT-PCR и њихове модификације; Електронска микроскопија.
      Садржај практичне наставеПримена протокола основних метода детекције и идентификације фитопатогених вируса. Интерпретација резултата добијених применом различитих метода.
      1. Fox, R. T.V. (1993): Principles of Diagnostic Techniques in Plant Pathology. CAB International.
      2. Dijkstra, J., de Jager, C. P. (1998): Practical Plant Virology. Protocols and Exercises. Springer-Verlag, Berlin.
      3. Matthews, R. E. F. (1993): Diagnosis of Plant Virus Diseases. CRC Press, Inc.
      4. Agrios, G. N. (2005): Plant Pathology (5th edition). Elsevier-Academic Press, Inc, San Diego/Toronto.
      5. Крстић, Б., Булајић, А., Ивановић, М., Станковић, И., Вучуровић, А. (2010): Аlfalfa mosaic virus, AMV- Стандардна оперативна процедура за фитопатолошке дијагностичке лабораторије. Универзитет у Београду- Пољопривредни факултет и Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства, Београд.
      Методе извођења наставеТеоријска интерактивна настава. Израда семинарског рада из једне од предвиђених области. Групни пројект: примена различитих метода детекције и идентификације фитопатогених вируса.
      Активности у току предавања5Писмени испит
      Практична настава5Усмени испит40