D-FM-20-MIBV - Metode istraživanja u biljnoj virologiji

Naziv Metode istraživanja u biljnoj virologiji
Akronim D-FM-20-MIBV
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Fitomedicina
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Poznavanje i razumevanje različitih metoda detekcije, identifikacije i karakterizacije fitopatogenih virusa, primena principa i značaj tačne i pravovremene detekcije fitopatogenih virusa.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Od studenta se očekuje da pokaže poznavanje i razumevanje teorijske osnove pojedinačnih metoda detekcije, identifikacije i karakterizacije fitopatogenih virusa, da bude u mogućnosti da ih samostalno primeni i pravilno interpretira dobijene rezultate.
      Sadržaj teorijske nastave Pojam i značaj detekcije, identifikacije i karakterizacije fitopatogenih virusa; Dobijanje i održavanje virusnih izolata; Simptomatologija; Eksperimentalne i indikator biljke i njihov značaj u identifikaciji; Prečišćavanje virusnih izolata; Biofizičke konstante; Prenošenje virusa; Serološke metode; Metode hibridizacije nukleinskih kiselina; PCR i RT-PCR i njihove modifikacije; Elektronska mikroskopija.
      Sadržaj praktične nastave Primena protokola osnovnih metoda detekcije i identifikacije fitopatogenih virusa. Interpretacija rezultata dobijenih primenom različitih metoda.
      1. Fox, R. T.V. (1993): Principles of Diagnostic Techniques in Plant Pathology. CAB International.
      2. Dijkstra, J., de Jager, C. P. (1998): Practical Plant Virology. Protocols and Exercises. Springer-Verlag, Berlin.
      3. Matthews, R. E. F. (1993): Diagnosis of Plant Virus Diseases. CRC Press, Inc.
      4. Agrios, G. N. (2005): Plant Pathology (5th edition). Elsevier-Academic Press, Inc, San Diego/Toronto.
      5. Krstić, B., Bulajić, A., Ivanović, M., Stanković, I., Vučurović, A. (2010): Alfalfa mosaic virus, AMV- Standardna operativna procedura za fitopatološke dijagnostičke laboratorije. Univerzitet u Beogradu- Poljoprivredni fakultet i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Beograd.
      6 0 2
      Metode izvođenja nastave Teorijska interaktivna nastava. Izrada seminarskog rada iz jedne od predviđenih oblasti. Grupni projekt: primena različitih metoda detekcije i identifikacije fitopatogenih virusa.
      Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
      Praktična nastava 5 Usmeni ispit 40