Д-УЗ-20-ЗЗВ - Загађивање и заштита вода од загађивања

НазивЗагађивање и заштита вода од загађивања
АкронимД-УЗ-20-ЗЗВ
Студијски програмПољопривредне науке
МодулУправљање земљиштем и водама
Тип студијадокторске академске студије
        Условљност другим предметима/Облик условљености
        Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студентима стицање знања о врстама и начинима загађивања вода, као и о основним карактеристикама, судбини и штетним ефектима важнијих неорганских и органских загађивача вода. Студенти треба да стекну неопходна знања о разним мерама које се предузимају ради заштите вода од загађивања.
        Исходи учења (стечена знања)Стечена знања из овог предмета представљају добру теоријску основу за истраживања која се односе на понашање разних загађивача у природним водама. Упознаће се са методама за одређивање неорганских и органских загађивача вода. Студенти ће се упознати са поступцима за пречишчавање вода као и са законском регулативом у нашој земљи и Европској унији која се односи на заштиту вода.
        Садржај теоријске наставеПојам, врсте и начини загађивања вода, kонцентрисани и расути извори загађивања површинских, подземних и атмосферских вода. Неоргански загађивачи вода. Органски загађивачи вода. Пречишћавање вода. Законска регулатива: европски стандарди у заштити вода, агенције за заштиту животне средине.
        Садржај практичне наставеЛабораторијске вежбе прате теоријску наставу, израда елабората и теренска настава.
        1. Кастори Р. (1995): Заштита агроекосистема. Фељтон, Нови Сад.
        2. Manahan S.E. (2004): Environmental Chemistry, Eighth Edition, CRC Press, Boca Raton, Florida
        3. B. Hauser :Drinking Water Chemistry: A Laboratory Manual
        4. M. E. Essington: Soil and Water Chemistry: An Integrative Approach
        5. R. Maurice, C. Simon: Handbook of Water and Wastewater Systems Protection
        Методе извођења наставеТеоријска и практична настава, интерактивна настава, е-learning.
        Активности у току предавањаПисмени испит
        Практична настава20Усмени испит50
        Колоквијуми