D-UZ-20-ZZV - Zagađivanje i zaštita voda od zagađivanja

Naziv Zagađivanje i zaštita voda od zagađivanja
Akronim D-UZ-20-ZZV
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija doktorske akademske studije
        Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
        Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentima sticanje znanja o vrstama i načinima zagađivanja voda, kao i o osnovnim karakteristikama, sudbini i štetnim efektima važnijih neorganskih i organskih zagađivača voda. Studenti treba da steknu neophodna znanja o raznim merama koje se preduzimaju radi zaštite voda od zagađivanja.
        Ishodi učenja (stečena znanja) Stečena znanja iz ovog predmeta predstavljaju dobru teorijsku osnovu za istraživanja koja se odnose na ponašanje raznih zagađivača u prirodnim vodama. Upoznaće se sa metodama za određivanje neorganskih i organskih zagađivača voda. Studenti će se upoznati sa postupcima za prečiščavanje voda kao i sa zakonskom regulativom u našoj zemlji i Evropskoj uniji koja se odnosi na zaštitu voda.
        Sadržaj teorijske nastave Pojam, vrste i načini zagađivanja voda, koncentrisani i rasuti izvori zagađivanja površinskih, podzemnih i atmosferskih voda. Neorganski zagađivači voda. Organski zagađivači voda. Prečišćavanje voda. Zakonska regulativa: evropski standardi u zaštiti voda, agencije za zaštitu životne sredine.
        Sadržaj praktične nastave Laboratorijske vežbe prate teorijsku nastavu, izrada elaborata i terenska nastava.
        1. Kastori R. (1995): Zaštita agroekosistema. Feljton, Novi Sad.
        2. Manahan S.E. (2004): Environmental Chemistry, Eighth Edition, CRC Press, Boca Raton, Florida
        3. B. Hauser :Drinking Water Chemistry: A Laboratory Manual
        4. M. E. Essington: Soil and Water Chemistry: An Integrative Approach
        5. R. Maurice, C. Simon: Handbook of Water and Wastewater Systems Protection
        6 0 4
        Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava, interaktivna nastava, e-learning.
        Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
        Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50
        Kolokvijumi