Д-УЗ-20-ФОИ - Физиолошке основе исхране биљака

МодулУправљање земљиштем и водама
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања о савременом концепту исхране биљака, процесима усвајања и транспорта јона, њихове метаболичке улоге и значаја, проблемима у условима дефицијенције или вишка појединих елемената и о могућностима за повећање ефикасности у усвајању минералних елемената. То може бити и од практичног значаја за оптимизацију исхране биљака и примену ђубрива.
      Исходи учења (стечена знања)На крају модула студент треба да покаже познавање: усвајања, транспорта и дистрибуције јона, улоге у метаболизму појединих елемената, фактора који утичу на ефикасност коришћења минералних елемената, дефицијенције и токсичности појединих елемената, дејства стресних фактора и фиторемедијације, примени мутаната и трансгених биљака у истраживањима молекуларне основе исхране.
      Садржај теоријске наставеУсвајање и транспорт минералних елемената и регулаторни механизми. Учешће макро и микро елемената у метаболизму. Интеракције између процеса фотосинтезе, дисања и асимилације азота, минерални елементи и растење и продуктивност биљака. Дефицијенција и токсичност елемената. Минерална исхрана у условима стреса - физиолошке и морфолошке адаптације биљака. Савремени аспекти минералне исхране.
      Садржај практичне наставеУпознавање са методама испитивања физиолошке основе исхране биљака. Припрема семинарског рада са елементима научно-истраживачког рада.
      1. Стикић, Р., Јовановић, З. 2015. Физиологија биљака. Научна КМД, Београд.
      2. Стикић, Р., Јовановић, З. 2012. Физиологија стреса биљака. Пољопривредни факултет, Београд
      3. Прокић, Љ., Савић, С. 2012. Практикум из физиологије биљака. Пољопривредни факултет, Београд
      4. Marschner, H. 2012. Marschner’s Mineral Nutrition of Higher Plants, Academic Press
      5. Barker, A.V., Pilbeam, D.J. 2006. Handbook of Plant Nutrition. CRC Press, London, UK.
      Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са семинарским радом и интерактивном наставом.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава20Усмени испит50
      Колоквијуми