Д-УЗ-20-ХИД - Хидрохемија

МодулУправљање земљиштем и водама
Тип студијадокторске академске студије
        Условљност другим предметима/Облик условљености
        Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицањe знања о саставу, грађи и особинама воде, основним карактеристикама водених раствора, хемијском саставу природних вода, класификацији природних вода као и о критеријумима за оцену њиховог квалитета.
        Исходи учења (стечена знања)Студенти ће се упознати са хемијским саставом природних вода, и хидрохемијским процесима и класификацијама. Стечена знања послужити као добра теоријска основа за самосталан истраживачки рад из области хемије вода. Они ће бити оспособљени да правилно тумаче резултате анализа вода као и да дају адекватну оцену њиховог квалитета и могућности коришћења у пољопривредној производњи.
        Садржај теоријске наставеОпшти подаци: залихе водних ресурса на Земљи, кружење воде, физичке и хемијске особине, грађа молекула воде, водонична веза. Састав природних вода: растворљивост соли и гасова, изражавање концентрације раствора, јонске реакције, закон о дејству маса, производ растворљивости, активност јона, хидролиза соли. Хемијски састав природних вода. Хидрохемијске класификације. Оцена квалитета вода.
        Садржај практичне наставеЛабораторијске вежбе које прате теоријску наставу, израда елабората и теренска настава.
        1. Димитријевић Н. (1988): Хидрохемија. Рударско-геолошки факултет, Београд
        2. Janjić T. Teorijski osnovi analitičke hemije, Naučna knjiga, Beograd, 1994
        3. D. Veselinović, I. Gržetić, Š. Đarmati, D. Marković: Fizičkohemijskeosnove zaštite životne sredine - knjiga I: Stanja i procesi u životnoj sredini, Fakultet za Fizičku hemiju, Beograd, 1995. (506 str) ISBN 86-8213-11-1
        4. Manahan S.E. (2004): Environmental Chemistry, Eighth Edition, CRC Press, Boca Raton, Florida
        5. F. M. Dunnivant, E. Anders: A Basic Introduction to Pollutant Fate and Transport, Wiley Interscience, Hoboken, 2006.
        Методе извођења наставеТеоријска и практична настава, интерактивна настава, е-learning. Колоквијум, вредноване презентације, писмени и усмени испит.
        Активности у току предавањаПисмени испит
        Практична настава20Усмени испит50
        Колоквијуми