D-UZ-20-HID - Hidrohemija

Akronim D-UZ-20-HID
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija doktorske akademske studije
        Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
        Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o sastavu, građi i osobinama vode, osnovnim karakteristikama vodenih rastvora, hemijskom sastavu prirodnih voda, klasifikaciji prirodnih voda kao i o kriterijumima za ocenu njihovog kvaliteta.
        Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će se upoznati sa hemijskim sastavom prirodnih voda, i hidrohemijskim procesima i klasifikacijama. Stečena znanja poslužiti kao dobra teorijska osnova za samostalan istraživački rad iz oblasti hemije voda. Oni će biti osposobljeni da pravilno tumače rezultate analiza voda kao i da daju adekvatnu ocenu njihovog kvaliteta i mogućnosti korišćenja u poljoprivrednoj proizvodnji.
        Sadržaj teorijske nastave Opšti podaci: zalihe vodnih resursa na Zemlji, kruženje vode, fizičke i hemijske osobine, građa molekula vode, vodonična veza. Sastav prirodnih voda: rastvorljivost soli i gasova, izražavanje koncentracije rastvora, jonske reakcije, zakon o dejstvu masa, proizvod rastvorljivosti, aktivnost jona, hidroliza soli. Hemijski sastav prirodnih voda. Hidrohemijske klasifikacije. Ocena kvaliteta voda.
        Sadržaj praktične nastave Laboratorijske vežbe koje prate teorijsku nastavu, izrada elaborata i terenska nastava.
        1. Dimitrijević N. (1988): Hidrohemija. Rudarsko-geološki fakultet, Beograd
        2. Janjić T. Teorijski osnovi analitičke hemije, Naučna knjiga, Beograd, 1994
        3. D. Veselinović, I. Gržetić, Š. Đarmati, D. Marković: Fizičkohemijskeosnove zaštite životne sredine - knjiga I: Stanja i procesi u životnoj sredini, Fakultet za Fizičku hemiju, Beograd, 1995. (506 str) ISBN 86-8213-11-1
        4. Manahan S.E. (2004): Environmental Chemistry, Eighth Edition, CRC Press, Boca Raton, Florida
        5. F. M. Dunnivant, E. Anders: A Basic Introduction to Pollutant Fate and Transport, Wiley Interscience, Hoboken, 2006.
        6 0 4
        Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava, interaktivna nastava, e-learning. Kolokvijum, vrednovane prezentacije, pismeni i usmeni ispit.
        Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
        Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50
        Kolokvijumi