Д-УЗ-20-ГРБ - Генетички ресурси биљака

Студијски програмПољопривредне науке
МодулУправљање земљиштем и водама
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаУписане докторске студије.Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање продубљених знања и вештина из области биљних генетичких ресурса, укључујући њихово прикупљање или запримање, очување, управљање БГР и њихову употребу.
      Исходи учења (стечена знања)Студент треба да буде оспособљен за тимски рад на БГР, развијање критичког и креативног мишљења о активностима и публикованим научним радовима у вези БГР, употребу информационо-комуникационих технологија у области генетичких ресурса.
      Садржај теоријске наставеГени и еволуција, Пољопривредне биљаке, Генетичка ерозија, Начини очувања биљних генетичких ресурса, Политички и правни оквир за очување БГР (УН, ЕУ, РС), Институције које колекционишу БГР, Стање БГР у Србији, Управљање БГР, Јавна свест о БГР.
      Садржај практичне наставеПрипрема семинарског рада са елементима научно-истраживачког рада (обрада и анализа података, презентација резултата) из одабраних области код врсте која је експериментални материјал у дисертацији.
      1. Продановић С, Шурлан-Момировић Г, Ракоњац В, Петровић Д (2015): Генетички ресурси биљака. ISBN 978-86-7834-222-6. Издавач: Пољопривредни факултет, Београд.
      Методе извођења наставеПредавања у комбинацији са интерактивном наставом, семинари, консултације и менторски рад са студентима.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит60
      Колоквијуми