Д-ЗО-20-НАД - Насељавање дивљачи

МодулЗоотехника
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање:а) знања/разумевања законских прописа код нас и у свету везаних за интродукцију и реинтродукцију дивљачи, технологије насељавања појединих врста дивљачи у ловиштима из класе сисара, технологије насељавања појединих врста дивљачи у ловиштима из класе птица, израду програма насељавања.
      Исходи учења (стечена знања)На крају модула студент треба да је оспособљен за спровођење процеса насељавања дивљачи из класе сисара, спровођење процеса насељавања дивљачи из класе птица, израда пројеката насељавања, израда студије изводљивости, коришћења литературе, писања рада, ефикасног учења, критичког мишљења и евалуације наставе и исхода учења.
      Садржај теоријске наставеНасељавање дивљачи у свету и код нас. Законски прописи у области промета дивљачи: Међународни прописи и конвенције у области промета дивљачи. Законски прописи у области интродукције и реинтродукције.Технологије насељавања дивљачи из класе сисара: европски јелен, јелен лопатар, муфлон, дивокоза, дивља свиња, зец и др.; Технологије насељавања дивљачи из класе птица. Израда студије изводљивости.
      Садржај практичне наставеИзрада пројеката насељавања дивљачи из класе птица и сисара.
      1. Поповић З., Беуковић М., Гачић Д., Новаковић Н. (2004): Резултати газдовања популацијом јеленске дивљачи (Cervus elaphus L.). Зборник радова Институт за Шумарство, Београд. Бр.48-49, 15-22.
      2. Гачић Д., Поповић З., Новаковић Н. (2004): Анализа насељавања и трофејних карактреристика јелена (Cervus elaphus L.) на подручју Великог Јастрепца. Биотехнологија у сточарству. Вол 20, 5-6, пп. 309-316.
      3. Гачић Д., Поповић З., Новаковић Н. (2005): Упоредна анализа насељавања јеленске дивљачи у ограђена узгајалишта. Шумарство. Но 1-2, 59-68.
      4. Popović, Z., Perišić P., Đorđević N., Živković D. (2010): Stepen korišćenja fazana naseljenih u lovište. XV Savetovanje o biotehnologiji. Čačak 26-27 mart 2010. Zbornik radova Vol.15.(17), 635-639.
      5. Научни и стручни радови из наведених области објављени у међународним и домаћим часописима: Acta Theriologica, Journal of Animal Ecology, Vadbiologia, Oecologia, European Journal of Forest Research, European Journal of Wildlife Research i dr.
      Методе извођења наставеНаставне активности изводиће се путем: предавања, вежби, интерактивне наставе, у различитим односима. Провере знања путем семинарских радова из области: Планирање насељаваља дивљачи из класе сисара; Планирање насељаваља дивљачи из класе птица, док из осталих области усмени испит.
      Активности у току предавања10Писмени испит
      Практична наставаУсмени испит40