D-ZO-20-NAD - Naseljavanje divljači

Akronim D-ZO-20-NAD
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Zootehnika
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje:a) znanja/razumevanja zakonskih propisa kod nas i u svetu vezanih za introdukciju i reintrodukciju divljači, tehnologije naseljavanja pojedinih vrsta divljači u lovištima iz klase sisara, tehnologije naseljavanja pojedinih vrsta divljači u lovištima iz klase ptica, izradu programa naseljavanja.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju modula student treba da je osposobljen za sprovođenje procesa naseljavanja divljači iz klase sisara, sprovođenje procesa naseljavanja divljači iz klase ptica, izrada projekata naseljavanja, izrada studije izvodljivosti, korišćenja literature, pisanja rada, efikasnog učenja, kritičkog mišljenja i evaluacije nastave i ishoda učenja.
      Sadržaj teorijske nastave Naseljavanje divljači u svetu i kod nas. Zakonski propisi u oblasti prometa divljači: Međunarodni propisi i konvencije u oblasti prometa divljači. Zakonski propisi u oblasti introdukcije i reintrodukcije.Tehnologije naseljavanja divljači iz klase sisara: evropski jelen, jelen lopatar, muflon, divokoza, divlja svinja, zec i dr.; Tehnologije naseljavanja divljači iz klase ptica. Izrada studije izvodljivosti.
      Sadržaj praktične nastave Izrada projekata naseljavanja divljači iz klase ptica i sisara.
      1. Popović Z., Beuković M., Gačić D., Novaković N. (2004): Rezultati gazdovanja populacijom jelenske divljači (Cervus elaphus L.). Zbornik radova Institut za Šumarstvo, Beograd. Br.48-49, 15-22.
      2. Gačić D., Popović Z., Novaković N. (2004): Analiza naseljavanja i trofejnih karaktreristika jelena (Cervus elaphus L.) na području Velikog Jastrepca. Biotehnologija u stočarstvu. Vol 20, 5-6, pp. 309-316.
      3. Gačić D., Popović Z., Novaković N. (2005): Uporedna analiza naseljavanja jelenske divljači u ograđena uzgajališta. Šumarstvo. No 1-2, 59-68.
      4. Popović, Z., Perišić P., Đorđević N., Živković D. (2010): Stepen korišćenja fazana naseljenih u lovište. XV Savetovanje o biotehnologiji. Čačak 26-27 mart 2010. Zbornik radova Vol.15.(17), 635-639.
      5. Naučni i stručni radovi iz navedenih oblasti objavljeni u međunarodnim i domaćim časopisima: Acta Theriologica, Journal of Animal Ecology, Vadbiologia, Oecologia, European Journal of Forest Research, European Journal of Wildlife Research i dr.
      6 0 4
      Metode izvođenja nastave Nastavne aktivnosti izvodiće se putem: predavanja, vežbi, interaktivne nastave, u različitim odnosima. Provere znanja putem seminarskih radova iz oblasti: Planiranje naseljavalja divljači iz klase sisara; Planiranje naseljavalja divljači iz klase ptica, dok iz ostalih oblasti usmeni ispit.
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 40