Д-АЕ-20-УТИ - Управљање трошковима и инвестицијама у агробизнису

НазивУправљање трошковима и инвестицијама у агробизнису
АкронимД-АЕ-20-УТИ
Студијски програмАгроекономија и рурални развој
МодулАгроекономија и рурални развој
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање: 1. Знања о управљању трошковима у пољопривредним предузећима и газдинствима. 2. Знања о методологијама које се користе за оцену инвестиција код мултинационалних компанија и међународних организација. 3. Знања о повезаности инвестиционе анализе и осталих пословних анализа. 4. Способности за употребу напредних метода за оцену инвестиција у условима неизвесности.
      Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса из овог предмета студент би требало да буде оспособљен да: 1. Одлучује о управљању трошковима у предузећу. 2. Прикаже, размотри и критикује различите методологије оцене инвестиција у међународним оквирима. 3. Оцени и рангира инвестиције у условима неизвесности применом комплексних приступа.
      Садржај теоријске наставе1. Процес управљања трошковима предузећа и газдинства 2. Стратешко управљање трошковима. 3. Мултинационалне корпорације и оцена инвестиционих пројеката. Методологија за оцену инвестиционих пројеката фондова ЕУ и светске банке. 4. Напредне методе оцене инвестиција у условима неизвесности 5. Повезаност методологије инвестиционе анализе са осталим пословним анализама.
      Садржај практичне наставеАнализа појединих пројеката управљања трошковима и инвестиционих пројеката предузећа из области агробизниса. Разматрање научног доприноса релевантних домаћих и иностраних докторских дисертација из области управљања трошковима и инвестиционе анализе. Израда семинарских радова по задатим темама из наведених области и њихова презентација на часовима.
      1. Horngren,.C., Datar, S., Foster, G. (2006): Cost Accounting - a Managerial Emphasis. Twelfth Edition. Pearson Prentice Hall.
      2. Drury, C. (2004): Management and Cost Accounting. Sixth Edition. Thomson. Bierman, H., Smidt, S. (2007): Advanced Capital Budgeting: Refinements in the Economic Analysis of Investment Projects. Routledge.
      3. Илић Б., Милићевић Б. (2005): Управљање трошковима, Универзитет у Београду – ФОН, Београд.
      4. Гогић П. (2005): Теорија трошкова са калкулацијама – у производњи и преради пољопривредних производа, Универзитет у Београду – Пољопривредни факултет, Београд – Земун.
      5. Андрић Ј., Васиљевић Зорица, Средојевић Зорица (2005): Инвестиције - основе планирања и анализе. Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет, Београд – Земун.
      Методе извођења наставе1. Усмено излагање и визуелна презентација уз коришћење одговарајуће опреме; 2. Интерактивна метода; 3. Консултације – директне и електронским путем.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит50
      Колоквијуми