D-AE-20-UTI - Upravljanje troškovima i investicijama u agrobiznisu

Naziv Upravljanje troškovima i investicijama u agrobiznisu
Akronim D-AE-20-UTI
Studijski program Agroekonomija i ruralni razvoj
Modul Agroekonomija i ruralni razvoj
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: 1. Znanja o upravljanju troškovima u poljoprivrednim preduzećima i gazdinstvima. 2. Znanja o metodologijama koje se koriste za ocenu investicija kod multinacionalnih kompanija i međunarodnih organizacija. 3. Znanja o povezanosti investicione analize i ostalih poslovnih analiza. 4. Sposobnosti za upotrebu naprednih metoda za ocenu investicija u uslovima neizvesnosti.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa iz ovog predmeta student bi trebalo da bude osposobljen da: 1. Odlučuje o upravljanju troškovima u preduzeću. 2. Prikaže, razmotri i kritikuje različite metodologije ocene investicija u međunarodnim okvirima. 3. Oceni i rangira investicije u uslovima neizvesnosti primenom kompleksnih pristupa.
      Sadržaj teorijske nastave 1. Proces upravljanja troškovima preduzeća i gazdinstva 2. Strateško upravljanje troškovima. 3. Multinacionalne korporacije i ocena investicionih projekata. Metodologija za ocenu investicionih projekata fondova EU i svetske banke. 4. Napredne metode ocene investicija u uslovima neizvesnosti 5. Povezanost metodologije investicione analize sa ostalim poslovnim analizama.
      Sadržaj praktične nastave Analiza pojedinih projekata upravljanja troškovima i investicionih projekata preduzeća iz oblasti agrobiznisa. Razmatranje naučnog doprinosa relevantnih domaćih i inostranih doktorskih disertacija iz oblasti upravljanja troškovima i investicione analize. Izrada seminarskih radova po zadatim temama iz navedenih oblasti i njihova prezentacija na časovima.
      1. Horngren,.C., Datar, S., Foster, G. (2006): Cost Accounting - a Managerial Emphasis. Twelfth Edition. Pearson Prentice Hall.
      2. Drury, C. (2004): Management and Cost Accounting. Sixth Edition. Thomson. Bierman, H., Smidt, S. (2007): Advanced Capital Budgeting: Refinements in the Economic Analysis of Investment Projects. Routledge.
      3. Ilić B., Milićević B. (2005): Upravljanje troškovima, Univerzitet u Beogradu – FON, Beograd.
      4. Gogić P. (2005): Teorija troškova sa kalkulacijama – u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda, Univerzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakultet, Beograd – Zemun.
      5. Andrić J., Vasiljević Zorica, Sredojević Zorica (2005): Investicije - osnove planiranja i analize. Univerzitet u Beogradu - Poljoprivredni fakultet, Beograd – Zemun.
      5 0 5
      Metode izvođenja nastave 1. Usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme; 2. Interaktivna metoda; 3. Konsultacije – direktne i elektronskim putem.
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 50
      Kolokvijumi