C-ЗО-20-ГЗД - Гајење и заштита дивљачи

МодулЗоотехника
Тип студијаспецијалистичке академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаОбразовање и оспособљавање студента за стручни рад у области ловства и ловне привреде. По завршетку студија студент је оспособљен за развој и примену савремених технологија и научних достигнућа у ловству. Стечени ниво знања обезбеђује је им да га лако, ефикасно и комплетно примене у практичном раду у области ловства.
      Исходи учења (стечена знања)Стечено знање треба да омогући студенту оспособљеност за развој и примену савремених технологија и научних достигнућа у ловству, ефикасан практични рад у области ловства, успешно решавање проблема и преношење својих знања стручној и широј јавности
      Садржај теоријске наставеГајење и заштита дивљачи у склопу интегралног газдовања; Начела савременог (еколошког) концепта гајења и заштите дивљачи; Праћење и реализација програма и планова, ревизија; Начини гајења дивљачи; Основе гајења ситне дивљачи и узгојне мере; Основе гајења крупне дивљачи и узгојне мере; Прилагођавање дивљачи произведене у фармама за насељавање у ловишта; Фармско гајење дивљачи; Заштита дивљачи.
      Садржај практичне наставеИзрада и реализација планова и програма узгоја и заштите дивљачи у ловишту. Поступак праћења реализације програма и планова, ревизија. Планирање и организација ловног газдовања. Ловна основа и годишњи план газдовања. Ловиште, бонитет и бонитирање ловишта. Одређивање степена коришћења по бројности и структури. Утврђивање бројности и структуре дивљачи. Начини гајења дивљачи. Ловни објекти.
      1. Поповић З., Ђорђевић Н. (2010): Газдовање популацијама дивљачи у циљу смањења штета (монографија). Пољопривредни факултет Универзитета у Београду.
      2. Мићевић М. (1995): Ловни објекти, Дневник, Нови Сад.
      3. Новаковић В. (1999): Јелен (Cervus elaphus L.), Србијашуме, Bеоград.
      4. Новаковић В. (2003): Дивља свиња (Sus Scrofa L.), Ловачки савез Србије, Београд.
      5. Новаковић В. (1996): Дивљи папкари, Србијашуме, Београд
      Методе извођења наставе