C-ZO-20-GZD - Gajenje i zaštita divljači

Akronim C-ZO-20-GZD
Studijski program Zootehnika
Modul Zootehnika
Tip studija specijalističke akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Obrazovanje i osposobljavanje studenta za stručni rad u oblasti lovstva i lovne privrede. Po završetku studija student je osposobljen za razvoj i primenu savremenih tehnologija i naučnih dostignuća u lovstvu. Stečeni nivo znanja obezbeđuje je im da ga lako, efikasno i kompletno primene u praktičnom radu u oblasti lovstva.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Stečeno znanje treba da omogući studentu osposobljenost za razvoj i primenu savremenih tehnologija i naučnih dostignuća u lovstvu, efikasan praktični rad u oblasti lovstva, uspešno rešavanje problema i prenošenje svojih znanja stručnoj i široj javnosti
      Sadržaj teorijske nastave Gajenje i zaštita divljači u sklopu integralnog gazdovanja; Načela savremenog (ekološkog) koncepta gajenja i zaštite divljači; Praćenje i realizacija programa i planova, revizija; Načini gajenja divljači; Osnove gajenja sitne divljači i uzgojne mere; Osnove gajenja krupne divljači i uzgojne mere; Prilagođavanje divljači proizvedene u farmama za naseljavanje u lovišta; Farmsko gajenje divljači; Zaštita divljači.
      Sadržaj praktične nastave Izrada i realizacija planova i programa uzgoja i zaštite divljači u lovištu. Postupak praćenja realizacije programa i planova, revizija. Planiranje i organizacija lovnog gazdovanja. Lovna osnova i godišnji plan gazdovanja. Lovište, bonitet i bonitiranje lovišta. Određivanje stepena korišćenja po brojnosti i strukturi. Utvrđivanje brojnosti i strukture divljači. Načini gajenja divljači. Lovni objekti.
      1. Popović Z., Đorđević N. (2010): Gazdovanje populacijama divljači u cilju smanjenja šteta (monografija). Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.
      2. Mićević M. (1995): Lovni objekti, Dnevnik, Novi Sad.
      3. Novaković V. (1999): Jelen (Cervus elaphus L.), Srbijašume, Beograd.
      4. Novaković V. (2003): Divlja svinja (Sus Scrofa L.), Lovački savez Srbije, Beograd.
      5. Novaković V. (1996): Divlji papkari, Srbijašume, Beograd
      Metode izvođenja nastave