М-ВИ-20-ФВЛ - Фармакогнозија винове лозе

НазивФармакогнозија винове лозе
АкронимМ-ВИ-20-ФВЛ
Студијски програмВоћарство и Виноградарство и винарство
МодулВиноградарство и винарство
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметима/Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је упознавање са механичким саставом грозда и бобице кроз методологију узорковања и припрему узорака за анализу. Посебна пажња се посвећује хемијском саставу, деловању и употреби сировина које садрже полифенолне састојке. Добијање хладно пресованих уља од семенки винове лозе, искоришћење погаче која заостаје након издвајања уља, а у циљу добијања функционалних прехрамбених производа.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже познавање параметара механичког сасатав аи анализе грозда и бобице, као и хемијског састава шире и вина с апосебним освртом на садржај биоактивних материја код белих и црвених вина и њихово деловање кроз фармакогностичке и терапеутске методе.
    Садржај теоријске наставеПодела сортимента на основу механичке структуре грозда и бобица, Природни полифеноли; Биолошка функција и класификација; Дефиниција, присуство у грожђу и вину, распрострањеност, локализација, биолошка функција, физичко-хемијске особине, структура, доказивање, одређивање, фармаколошка активност и примена у фармацији и медицини природних полифенола. Припрема сировине и поступци добијања уља;
    Садржај практичне наставеЧиниоци који утичу на механички састав грозда и бобице и садржај биоактивних материја у грожђу и вину са аспекта примене појединих агро- и ампелотехничких мера.
    1. Марковић, Н. (2012): Технологија гајења винове лозе. Задужбина св. Манастира Хиландар, Београд.
    2. Fregoni, M. (2005): Viticoltura di Qualita. Phytoline, Affi. (Vr).
    3. Ковачевић Н.: Основи фармакогнозије, Српска школска књига, Београд, 2002.
    4. Горуновић М, Лукић П.: Фармакогнозија, Београд, 2001.
    5. Pharmacopoeia Jugoslavica 2000, Vol. 2. Ph. Jug. V, Савремена администрација, Београд, 2001.
    Методе извођења наставеТеоретска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом током предавања док је на вежбама предвиђено извођење практичног дела предмета.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит80
    Колоквијуми10