M-VI-20-FVL - Farmakognozija vinove loze

Akronim M-VI-20-FVL
Studijski program Voćarstvo i Vinogradarstvo i vinarstvo
Modul Vinogradarstvo i vinarstvo
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je upoznavanje sa mehaničkim sastavom grozda i bobice kroz metodologiju uzorkovanja i pripremu uzoraka za analizu. Posebna pažnja se posvećuje hemijskom sastavu, delovanju i upotrebi sirovina koje sadrže polifenolne sastojke. Dobijanje hladno presovanih ulja od semenki vinove loze, iskorišćenje pogače koja zaostaje nakon izdvajanja ulja, a u cilju dobijanja funkcionalnih prehrambenih proizvoda.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže poznavanje parametara mehaničkog sasatav ai analize grozda i bobice, kao i hemijskog sastava šire i vina s aposebnim osvrtom na sadržaj bioaktivnih materija kod belih i crvenih vina i njihovo delovanje kroz farmakognostičke i terapeutske metode.
    Sadržaj teorijske nastave Podela sortimenta na osnovu mehaničke strukture grozda i bobica, Prirodni polifenoli; Biološka funkcija i klasifikacija; Definicija, prisustvo u grožđu i vinu, rasprostranjenost, lokalizacija, biološka funkcija, fizičko-hemijske osobine, struktura, dokazivanje, određivanje, farmakološka aktivnost i primena u farmaciji i medicini prirodnih polifenola. Priprema sirovine i postupci dobijanja ulja;
    Sadržaj praktične nastave Činioci koji utiču na mehanički sastav grozda i bobice i sadržaj bioaktivnih materija u grožđu i vinu sa aspekta primene pojedinih agro- i ampelotehničkih mera.
    1. Marković, N. (2012): Tehnologija gajenja vinove loze. Zadužbina sv. Manastira Hilandar, Beograd.
    2. Fregoni, M. (2005): Viticoltura di Qualita. Phytoline, Affi. (Vr).
    3. Kovačević N.: Osnovi farmakognozije, Srpska školska knjiga, Beograd, 2002.
    4. Gorunović M, Lukić P.: Farmakognozija, Beograd, 2001.
    5. Pharmacopoeia Jugoslavica 2000, Vol. 2. Ph. Jug. V, Savremena administracija, Beograd, 2001.
    Metode izvođenja nastave Teoretska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom tokom predavanja dok je na vežbama predviđeno izvođenje praktičnog dela predmeta.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 80
    Kolokvijumi 10