М-ХК-20-ПСХ - Производња семена хортикултурни биљака

МодулХортикултура
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаДа студенти стекну нова и прошире раније стечена знања и да самостално планирају, постављају и воде семенску производњу, примењују постојећу технологију и новине у семенској производњи, прате стручну и научно-истраживачку литературу.
    Исходи учења (стечена знања)Предмет сваком студенту омогућава да стекне потребно знање о месту семенарства у биљној производњи, основним особинама семена, претпоставкама за семенску производњу, агротехнику семенског усева, дораду и чување семенске робе, примену практичних и теоријских знања.
    Садржај теоријске наставеПроизводња семена појединих врста из фамилије Poaceae, Fabaceae, Solanaceae, Asteraceae, Papaveraceae, Cannabaceae, Euphorbiaceae, Apiaceae, Brassicaceae, Cucurbitaceae, Malvaceae, Chenopodiaceae, Amaranthaceae, Polygonaceae, Scrophulariaceae, Lamiaceae, Liliaceae, Amarillidaceae, Iridaceae, Orchidaceae.
    Садржај практичне наставеПракса на производним имањима и упознавање са свим фазама њивске производње и бербе семена појединих гајених врста биљака. Самостални рад у призводњи, доради и контроли семенског материјала и семена. Планирање и одлучивање у пољској производњи, доради, чувању и транспорту семенске робе. Документација о семенској роби.
    1. Лекић, С. 2016. Испитивање семена. Београд, Пољопривредни факултет Универзитета у Београду; Лекић, С. 2003. Животна способност семена. Београд, издање аутора; Semenarstvo 1-3 (2011) urednici: Milošević, M., Kobiljski, B. Novi Sad, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad; Група аутора, 2005. Технологија производње семена, Београд, Друштво селекционера и семенара Републике Србије; Марић, М. 2005. Семенарство. Београд, ИК Драганић; Гатарић, Ђ. 1999. Сјеменарство. Бања Лука
    Методе извођења наставеТеоријска настава, самосталне вежбе, практична настава (теренска), интерактивна настава, семинарски рад. Провера знања тестом. Сви облици наставе изводе се по областима обухваћеним садржајем предмета.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава10Усмени испит50