M-HK-20-PSH - Proizvodnja semena hortikulturni biljaka

Akronim M-HK-20-PSH
Studijski program Poljoprivreda
Modul Hortikultura
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Da studenti steknu nova i prošire ranije stečena znanja i da samostalno planiraju, postavljaju i vode semensku proizvodnju, primenjuju postojeću tehnologiju i novine u semenskoj proizvodnji, prate stručnu i naučno-istraživačku literaturu.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Predmet svakom studentu omogućava da stekne potrebno znanje o mestu semenarstva u biljnoj proizvodnji, osnovnim osobinama semena, pretpostavkama za semensku proizvodnju, agrotehniku semenskog useva, doradu i čuvanje semenske robe, primenu praktičnih i teorijskih znanja.
    Sadržaj teorijske nastave Proizvodnja semena pojedinih vrsta iz familije Poaceae, Fabaceae, Solanaceae, Asteraceae, Papaveraceae, Cannabaceae, Euphorbiaceae, Apiaceae, Brassicaceae, Cucurbitaceae, Malvaceae, Chenopodiaceae, Amaranthaceae, Polygonaceae, Scrophulariaceae, Lamiaceae, Liliaceae, Amarillidaceae, Iridaceae, Orchidaceae.
    Sadržaj praktične nastave Praksa na proizvodnim imanjima i upoznavanje sa svim fazama njivske proizvodnje i berbe semena pojedinih gajenih vrsta biljaka. Samostalni rad u prizvodnji, doradi i kontroli semenskog materijala i semena. Planiranje i odlučivanje u poljskoj proizvodnji, doradi, čuvanju i transportu semenske robe. Dokumentacija o semenskoj robi.
    1. Lekić, S. 2016. Ispitivanje semena. Beograd, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu; Lekić, S. 2003. Životna sposobnost semena. Beograd, izdanje autora; Semenarstvo 1-3 (2011) urednici: Milošević, M., Kobiljski, B. Novi Sad, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad; Grupa autora, 2005. Tehnologija proizvodnje semena, Beograd, Društvo selekcionera i semenara Republike Srbije; Marić, M. 2005. Semenarstvo. Beograd, IK Draganić; Gatarić, Đ. 1999. Sjemenarstvo. Banja Luka
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava, samostalne vežbe, praktična nastava (terenska), interaktivna nastava, seminarski rad. Provera znanja testom. Svi oblici nastave izvode se po oblastima obuhvaćenim sadržajem predmeta.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 50