М-ХК-20-АСУ - Апробација семенских усева

МодулХортикултура
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметима-Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаПохађањем овог курса студенте оспособљава да учествују у организацији контроле семенских усева, развијају и унапређују постојећу праксу. Након положеног испита студенти ће моћи да самостално планирају и учествују у апробацији семенских усева.
    Исходи учења (стечена знања)Предмет сваком студенту омогућава да стекне потребно знање о месту и значају апробације семенских усева у биљној производњи, основним особинама семена и семенског усева, претпоставкама за успешну дораду, примену практичних и теоријских знања и унапређење постојеће праксе.
    Садржај теоријске наставеЛиста сорти ратарских и повртарских биљака. Регистрација, заштита и рејонизација сорти. Сортно - морфолошке особине биљака и семена. Морфофизиолошке особине биљака и семена. Узорци биљака и семена за испитивање сортне идентичности. Постављање и вођење сортних огледа. Математичко - статистичке методе оцене сортне идентичности биљаа и семена. Документација.
    Садржај практичне наставеПракса у пољопривредним предузећима која се баве семенском производњом и установама које организују семенску производњу (институти). Примена законских прописа у производњи семена (семенских усева) и транспорта натуралног семена; учешће агронома у организацији и контроли дораде семена. Самостални рад у дорадном центру са практичним радом.
    1. Лекић, С. 2003. Животна способност семена. Београд, издање аутора; Semenarstvo 1-3 (2011) urednici: Milošević, M., Kobiljski, B. Novi Sad, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad; Група аутора, 2005. Технологија производње семена, Београд, Друштво селекционера и семенара Републике Србије; Марић, М. 2005. Семенарство. Београд, ИК Драганић; Гатарић, Ђ. 1999. Сјеменарство. Бања Лука, Пољопривредни факултет; Закон о семену и пратећи правилници
    Методе извођења наставеТеоријска настава, самосталне вежбе, практична настава (теренска), интерактивна настава, семинарски рад. Провера знања тестом. Сви облици наставе изводе се по областима обухваћеним садржајем предмета.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава10Усмени испит50