M-HK-20-ASU - Aprobacija semenskih useva

Akronim M-HK-20-ASU
Studijski program Poljoprivreda
Modul Hortikultura
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Pohađanjem ovog kursa studente osposobljava da učestvuju u organizaciji kontrole semenskih useva, razvijaju i unapređuju postojeću praksu. Nakon položenog ispita studenti će moći da samostalno planiraju i učestvuju u aprobaciji semenskih useva.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Predmet svakom studentu omogućava da stekne potrebno znanje o mestu i značaju aprobacije semenskih useva u biljnoj proizvodnji, osnovnim osobinama semena i semenskog useva, pretpostavkama za uspešnu doradu, primenu praktičnih i teorijskih znanja i unapređenje postojeće prakse.
    Sadržaj teorijske nastave Lista sorti ratarskih i povrtarskih biljaka. Registracija, zaštita i rejonizacija sorti. Sortno - morfološke osobine biljaka i semena. Morfofiziološke osobine biljaka i semena. Uzorci biljaka i semena za ispitivanje sortne identičnosti. Postavljanje i vođenje sortnih ogleda. Matematičko - statističke metode ocene sortne identičnosti biljaa i semena. Dokumentacija.
    Sadržaj praktične nastave Praksa u poljoprivrednim preduzećima koja se bave semenskom proizvodnjom i ustanovama koje organizuju semensku proizvodnju (instituti). Primena zakonskih propisa u proizvodnji semena (semenskih useva) i transporta naturalnog semena; učešće agronoma u organizaciji i kontroli dorade semena. Samostalni rad u doradnom centru sa praktičnim radom.
    1. Lekić, S. 2003. Životna sposobnost semena. Beograd, izdanje autora; Semenarstvo 1-3 (2011) urednici: Milošević, M., Kobiljski, B. Novi Sad, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad; Grupa autora, 2005. Tehnologija proizvodnje semena, Beograd, Društvo selekcionera i semenara Republike Srbije; Marić, M. 2005. Semenarstvo. Beograd, IK Draganić; Gatarić, Đ. 1999. Sjemenarstvo. Banja Luka, Poljoprivredni fakultet; Zakon o semenu i prateći pravilnici
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava, samostalne vežbe, praktična nastava (terenska), interaktivna nastava, seminarski rad. Provera znanja testom. Svi oblici nastave izvode se po oblastima obuhvaćenim sadržajem predmeta.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 50