М-РА-20-КГ - Квантитативна генетика

МодулРатарство и повртарство
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтудент треба да стекне знања о специфичностима и методама које се користе у генетичкој анализи Да се студент упозна са типовима наслеђивања и облицима деловања гена, компонентама варијабилности и методама генетичке анализе квантитативних особина.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да стекне знања о специфичностима и методама које се користе у генетичкој анализи квантитативних особина. б) вештина да утврди начина наслеђивања, одреди компоненте варијабилности, коефицијент наследности, самостално изабере адекватне параметре генетичке анализе и успешно их примени, као и да стечена знања примени у очувању и коришћењу генетичке варијабилности из популациja.
    Садржај теоријске наставеКонтинуирана и дисконтинуирана варијабилност. Типови наслеђивања. Облици деловања гена. Биометријски параметри. Генетичке и фенотипске корелације. Пат анализа. Стабилност и адаптабилност генотипа. Генетичка добит.
    Садржај практичне наставеКомпоненте варијабилности. Херитабилност, Примена статистичких параметара у генетичкој анализи квантитативних особина. Параметри стабилности
    1. Ракоњац, В. (2012). Основи генетике. Драганић, Београд.
    2. Бранковић, Г. (2019). Генетика -практикум. Пољопривредни факултет. Београд.
    3. Боројевић, К. (1991). Гени и популација, Природно-математички факултет, Нови Сад.
    4. King, M.S. (2002). Quantitative genetics, genomics and plant breeding, CABI, UК.
    Методе извођења наставеИнтерактивна теоријска и практична настава, консултације, семинарски радови.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит50
    Пројекти30