M-RA-20-KG - Kvantitativna genetika

Akronim M-RA-20-KG
Studijski program Poljoprivreda
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Student treba da stekne znanja o specifičnostima i metodama koje se koriste u genetičkoj analizi Da se student upozna sa tipovima nasleđivanja i oblicima delovanja gena, komponentama varijabilnosti i metodama genetičke analize kvantitativnih osobina.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da stekne znanja o specifičnostima i metodama koje se koriste u genetičkoj analizi kvantitativnih osobina. b) veština da utvrdi načina nasleđivanja, odredi komponente varijabilnosti, koeficijent naslednosti, samostalno izabere adekvatne parametre genetičke analize i uspešno ih primeni, kao i da stečena znanja primeni u očuvanju i korišćenju genetičke varijabilnosti iz populacija.
    Sadržaj teorijske nastave Kontinuirana i diskontinuirana varijabilnost. Tipovi nasleđivanja. Oblici delovanja gena. Biometrijski parametri. Genetičke i fenotipske korelacije. Pat analiza. Stabilnost i adaptabilnost genotipa. Genetička dobit.
    Sadržaj praktične nastave Komponente varijabilnosti. Heritabilnost, Primena statističkih parametara u genetičkoj analizi kvantitativnih osobina. Parametri stabilnosti
    1. Rakonjac, V. (2012). Osnovi genetike. Draganić, Beograd.
    2. Branković, G. (2019). Genetika -praktikum. Poljoprivredni fakultet. Beograd.
    3. Borojević, K. (1991). Geni i populacija, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad.
    4. King, M.S. (2002). Quantitative genetics, genomics and plant breeding, CABI, UK.
    Metode izvođenja nastave Interaktivna teorijska i praktična nastava, konsultacije, seminarski radovi.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50
    Projekti 30