М-РА-20-ДЧС - Дорада и чување семена ратарских усева

НазивДорада и чување семена ратарских усева
АкронимМ-РА-20-ДЧС
Студијски програмПољопривреда
МодулРатарство и повртарство
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаНакон положеног испита студенти ће моћи да самостално планирају, и руководе дорадом семена, примењују нове технологије, прате стручну и научно-истраживачку литературу, саопштавају резултате својих истраживања у часописима и на скуповима, учествују у настави у области агрономских наука и самостално иновирају постојеће технологије.
    Исходи учења (стечена знања)Предмет сваком студенту омогућава да стекне потребно знање о месту дораде семена у биљној производњи, основним особинама семена, претпоставкама за успешну дораду, примену практичних и теоријских знања и унапређење постојеће праксе.
    Садржај теоријске наставеОрганизација дораде семена (припреме, одржавање дорадних центара и управљање дорадом), допремање семена у дорадни центар, транспорт семена у дорадном центру. Сушење семена, типови и особине сушара. Раздвајање семена, типови сепаратора. Заштита дорађеног семена од инската и микроорганизама и уређаји за запрашивање. Паковање семена.
    Садржај практичне наставеПракса у дорадним центрима и упознавање са свим фазама дораде семена појединих гајених врста биљака. Примена технолошких решења у производњи семена (семенских усева) и транспорта натуралног семена; учешће агронома у организацији и контроли дораде семена. Самостални рад у дорадном центру са практичним радом.
    1. Лекић, С. 2016. Испитивање семена. Београд, Пољопривредни факултет Универзитета у Београду; Лекић, С. 2003. Животна способност семена. Београд, издање аутора; Semenarstvo 1-3 (2011) urednici: Milošević, M., Kobiljski, B. Novi Sad, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad; Група аутора, 2005. Технологија производње семена, Београд, Друштво селекционера и семенара Републике Србије; Марић, М. 2005. Семенарство. Београд, ИК Драганић; Гатарић, Ђ. 1999. Сјеменарство. Бања Лука, Пољопривредн
    Методе извођења наставеТеоријска настава, самосталне вежбе, практична настава (теренска), интерактивна настава, семинарски рад. Провера знања тестом. Сви облици наставе изводе се по областима обухваћеним садржајем предмета.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава10Усмени испит50