M-RA-20-DČS - Dorada i čuvanje semena ratarskih useva

Naziv Dorada i čuvanje semena ratarskih useva
Akronim M-RA-20-DČS
Studijski program Poljoprivreda
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Nakon položenog ispita studenti će moći da samostalno planiraju, i rukovode doradom semena, primenjuju nove tehnologije, prate stručnu i naučno-istraživačku literaturu, saopštavaju rezultate svojih istraživanja u časopisima i na skupovima, učestvuju u nastavi u oblasti agronomskih nauka i samostalno inoviraju postojeće tehnologije.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Predmet svakom studentu omogućava da stekne potrebno znanje o mestu dorade semena u biljnoj proizvodnji, osnovnim osobinama semena, pretpostavkama za uspešnu doradu, primenu praktičnih i teorijskih znanja i unapređenje postojeće prakse.
    Sadržaj teorijske nastave Organizacija dorade semena (pripreme, održavanje doradnih centara i upravljanje doradom), dopremanje semena u doradni centar, transport semena u doradnom centru. Sušenje semena, tipovi i osobine sušara. Razdvajanje semena, tipovi separatora. Zaštita dorađenog semena od inskata i mikroorganizama i uređaji za zaprašivanje. Pakovanje semena.
    Sadržaj praktične nastave Praksa u doradnim centrima i upoznavanje sa svim fazama dorade semena pojedinih gajenih vrsta biljaka. Primena tehnoloških rešenja u proizvodnji semena (semenskih useva) i transporta naturalnog semena; učešće agronoma u organizaciji i kontroli dorade semena. Samostalni rad u doradnom centru sa praktičnim radom.
    1. Lekić, S. 2016. Ispitivanje semena. Beograd, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu; Lekić, S. 2003. Životna sposobnost semena. Beograd, izdanje autora; Semenarstvo 1-3 (2011) urednici: Milošević, M., Kobiljski, B. Novi Sad, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad; Grupa autora, 2005. Tehnologija proizvodnje semena, Beograd, Društvo selekcionera i semenara Republike Srbije; Marić, M. 2005. Semenarstvo. Beograd, IK Draganić; Gatarić, Đ. 1999. Sjemenarstvo. Banja Luka, Poljoprivredn
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava, samostalne vežbe, praktična nastava (terenska), interaktivna nastava, seminarski rad. Provera znanja testom. Svi oblici nastave izvode se po oblastima obuhvaćenim sadržajem predmeta.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 50