О-ТА-20-МОПЕ - Механичке операције

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтуденти добијају потребна знања из основних закона механике флуида, елемената хидраулике и пнеуматике, која им омогућавају прорачун механичких операција и уређаја. Циљ курса је да студент овлада основним законима механике флуида, упозна различите механичке операције, научи начине прорачуна основних операција и користи литературу из ове области.
    Исходи учења (стечена знања)Студенти су способни да самостално прорачунавају основне механичке операције и уређаје. Студенти развијају способности за компетентно и организовано приступање решавању проблема коришћењем основних закона механике флуида. Свеобухватним сагледавањем проблема остварује се да студенти користе претходно стечена знања за њихово решавање.
    Садржај теоријске наставеУвод у механичке операције.Механички третман чврстог материјала:ситњење,просејавање и транспорт.Основи механике флуида.Статика и кинематика флуида.Динамика флуида.Bernoullijeva једначина.Механизми преноса количине кретања.Гранични слој. Анализа струјања флуида.Транспорт флуида.Хидрауличне машине.Хетерогени флуидни системи.Филтрација.Таложење и хидрауличка класификација.Центрифугисање.Флуидизација.
    Садржај практичне наставеФизичке особине флуида.Механички третман чврстог материјала.Статика флуида.Динамика флуида.Режими струјања флуида.Једначина континуитета.Инструменти за хидрауличка мерења.Бернулијева једначина. Tранспорт флуида. Прорачун простог и сложеног цевовода.Филтрација.Кретање честица кроз флуид у гравитационом пољу.Таложење.Хидрауличка класификација.Флуидизација.
    1. Стакић М., Урошевић Т., Технолошке операције, Део 1.: Механичке операције, Универзитет у Београду – Пољопривредни факутет, Београд – Земун (2011.)
    2. С. Цвијовић и сар., Феномени преноса, струјање, топлота, дифузија, Технолошко – металуршки факултет, Београд 2001.
    3. С. Цвијовић и сар., Технолошке операције I. Механичке операције, Tехнолошко – металуршки факултет, Београд 1973.
    4. Др Горан Т. Владисављевић, Проблеми из механичких операција, збирка решених задатака са изводима из теорије, Пољопривредни факултет, Београд, 2000.
    5. Д. Вороњец, Технолошке операције, Машински факултет, Београд 1998.
    Методе извођења наставеИнтерактивна предавања уз коришћење видео презентација и активно учешће студената. Рачунско решавање проблема.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава10Усмени испит50
    Колоквијуми40