О-МХ-20-ГИМ - Генетика индустријских микроорганизама

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметима-Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања/разумевања основних принципа генетике микроорганизама значајних за индустријску производњу хране; биолошких концепта са становишта унапређења биотехнологије. Проучавање ћелије и молекуларне биологије која обезбеђује основна знања потребна за разумевање техника ДНК манипулације.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже разумевање структуре и функције гена; сагледа биохемијске аспекте функције гена и њихове регулације; разуме концепт експресије гена; покаже разумевање молекуларне генетике; стекне способност да дискутује о апликацији генетичких концепта; сагледа улогу и значај метода у модерној рекомбинантној ДНК технологији и самостално и у групној дискусији презентује стечена знања.
    Садржај теоријске наставеУвод: појам, генетика бактерија и индустријски значајних еукариота; структура ДНК и РНК, репликација ДНК, експресија генома: механизми транскрипције, РНК сплајсовање, транслација; регулација гена код прокариота и еукариота; карактеристике плазмида, технике молекуларне биологије: изолација НК, хибридизација, ланчана реакција полимеразе, реверзна транскрипција, секвенцирање целог генома.
    Садржај практичне наставеТеоријску наставу прати извођење практичних лабораторијских вежби у областима: изолација ДНК и РНК; манипулација ДНК и РНК; ланчана реакција полимеразе.
    1. Molecular genetics of bacteria
    2. Molecular biology of the gene
    Методе извођења наставеНастава ће се изводити кроз класична предавања и лабораторијске вежбе, као и методе интерактивне наставе. Од метода интерактивне наставе у настави користе се индивидуалне, групне односно тимске колаборативне и кооперативне методе активног учења.
    Активности у току предавања5Писмени испит70
    Практична настава5Усмени испит