О-ХК-20-ФФ - Фитофармација

МодулХортикултура
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтечена знања треба да представљају основне информације за рационалну примену пестицида у циљу сузбијања биљних болести, штеточина и корова, као и заштите људи и животне средине од загађивања пестицидима.
    Исходи учења (стечена знања)Студент кроз предмет треба да буде оспособљен: за препознавање значаја и основа хемијских мера сузбијања штетних организама; познавање карактеристика хемијских једињења као пестицида, за селективну, ефикасну и економски оправдану примену.
    Садржај теоријске наставеМере заштите биља; Класификација пестицида; Облици формулација пестицида; Технологија примене пестицида; Деловање пестицида на живе организме; Механизми деловања хербицида, зооцида и фунгицида код биљака, животиња и микроорганизама; Последице примене пестицида (фитотоксичност, резистентност); Биотрансформације пестицида; Развој и увођење у примену нових пестицида; Зооциди; Фунгициди; Хербициди.
    Садржај практичне наставеБиотестирање пестицида у лабораторији. Пољски огледи са пестицидима. Обрада резултата лабораторијских и пољских огледа са пестицидима.
    1. Вукшa, П., Шeстoвић, M., Јокић, Г., Вукшa, М. (2014): Родентициди и молускоциди. У: Фитo Meдицинa – систeм дoбрe прaксe (PC softver: V-1.3; Вукшa, П.). Пoљoприврeдни фaкултeт, Београд.
    2. Kramer, W., Schirmer, U., Jeschke, P., Witschel, M. (2012): Modern Crop Protection Compounds. Volume 3, Second, Revised and Enlarged Edition, Wiley-VCH Verlag & Co. KgaA, Weinheim.
    3. Stenersen, J. (2004): Chemical Pesticides: Mode of Action and Toxicology. CRC Press, Florida.
    4. Тамаш Д. Ненад (2017): Практикум из фитофармације: зооциди. Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет, Београд
    5. Стевић, М. (2015). Мултимедијални садржаји из предмета Општа фитофармација, за студенте Одсека за фитомедицину: материјал за припрему испита. Пољопривредни факултет, Универзитет у Београду.
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом. У оквиру предавања предвиђена је провера знања тестом. Након извођења свих вежби предвиђено је полагање колоквијума.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава20Усмени испит60