О-РА-20-АГЕК - Агроекологија

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметиманемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: а) знања из основних принципа агроекологије, управљања природним ресурсима у пољопривреди, формирања агроекосистема, одрживог функционисања агроекосистема, еколошких концепата који ће користити фармерима на имањима; б) вештина за правилно управљање агроекосистемима, избегавање штетних утицаја појединих технологија у пољопривреди по животну средину.
    Исходи учења (стечена знања)На крају предмета студент треба да покаже познавање: основних принципа агроекологије, утицаја еколошких фактора на гајену биљку и пратеће елементе агроекосистема, функционисања агроекосистема. да буде оспособљен за: примену еколошких технологија у гајењу усева, препознавање негативних утицаја агротехничких мера, промену и адаптирање агротехничких мера у циљу заштите и очувања животне средине.
    Садржај теоријске наставеЕкологија и пољопривреда, Еколошки фактори, Клима и климатски фактори, Светлост, Температура, Вода као еколошки фактор, Ваздух и ваздушна кретања (ветар), Едафски и орографски фактори, Биотички фактори, Популациона екологија биљака у пољопривреди, Концепт биоценоза, Агроекосистеми, Кружење материје, Енергија у агроекосистему, Примена еколошких принципа у пољопривреди.
    Садржај практичне наставеЗначај климе и оцена климе за потребе пољопривреде (климатски индекси и климадијаграм), Критични периоди, Светлост, Температура, Вода, Биотички фактори, Популациона екологија биљака у пољопривреди, Концепт биоценоза, Агроекосистеми, Мапирање агроекосистема.
    1. Ољача, С., Долијановић, Ж. (2003). Практикум из Агроекологије. Пољопривредни факултет, Земун
    2. Ољача, С. (2008). Агроекологија. Пољопривредни факултет, Земун.
    Методе извођења наставеИнтерактивна теоријска и практична настава, консултације, семинарски радови, рад на терену
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит60
    Колоквијуми30