O-RA-20-AGEK - Agroekologija

Akronim O-RA-20-AGEK
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Ratarstvo i povrtarstvo
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje: a) znanja iz osnovnih principa agroekologije, upravljanja prirodnim resursima u poljoprivredi, formiranja agroekosistema, održivog funkcionisanja agroekosistema, ekoloških koncepata koji će koristiti farmerima na imanjima; b) veština za pravilno upravljanje agroekosistemima, izbegavanje štetnih uticaja pojedinih tehnologija u poljoprivredi po životnu sredinu.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju predmeta student treba da pokaže poznavanje: osnovnih principa agroekologije, uticaja ekoloških faktora na gajenu biljku i prateće elemente agroekosistema, funkcionisanja agroekosistema. da bude osposobljen za: primenu ekoloških tehnologija u gajenju useva, prepoznavanje negativnih uticaja agrotehničkih mera, promenu i adaptiranje agrotehničkih mera u cilju zaštite i očuvanja životne sredine.
    Sadržaj teorijske nastave Ekologija i poljoprivreda, Ekološki faktori, Klima i klimatski faktori, Svetlost, Temperatura, Voda kao ekološki faktor, Vazduh i vazdušna kretanja (vetar), Edafski i orografski faktori, Biotički faktori, Populaciona ekologija biljaka u poljoprivredi, Koncept biocenoza, Agroekosistemi, Kruženje materije, Energija u agroekosistemu, Primena ekoloških principa u poljoprivredi.
    Sadržaj praktične nastave Značaj klime i ocena klime za potrebe poljoprivrede (klimatski indeksi i klimadijagram), Kritični periodi, Svetlost, Temperatura, Voda, Biotički faktori, Populaciona ekologija biljaka u poljoprivredi, Koncept biocenoza, Agroekosistemi, Mapiranje agroekosistema.
    1. Oljača, S., Dolijanović, Ž. (2003). Praktikum iz Agroekologije. Poljoprivredni fakultet, Zemun
    2. Oljača, S. (2008). Agroekologija. Poljoprivredni fakultet, Zemun.
    Metode izvođenja nastave Interaktivna teorijska i praktična nastava, konsultacije, seminarski radovi, rad na terenu
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi 30