О-ФМ-20-СЕМЕ - Семенарство

Студијски програмФитомедицина
МодулФитомедицина
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаположени тестови и испити: Ботаника, Физиологија биљака и Опште ратарствоОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаДа студенти стекну нова знања из Сeменарства и агрономских наука, упознају морфологију, екологију и физиологију семена и особености семенских усева и производње семена најважнијих биљних врста.
    Исходи учења (стечена знања)Сваком студенту овај предмет омогућава да стекне потребно знање о месту семенарства у биљној производњи, основним особинама семена, претпоставкама за семенску производњу, агротехници семенског усева, доради и чувању семенске робе, контроли семенске производње, примени практичних и теоријских знања, технолошких решења.
    Садржај теоријске наставеРазмножавање пољопривредних биљака. Биологија опрашивања и оплодње гајених биљака. Морфологија и настанак семена и плода. Раст и развиће семена (морфолошке, физиолошке, хемијске и анатомске промене). Екологија семена. Агротехника семенског усева. Сортна чистоћа усева Дорада семена. Контрола и надзор семенске производње.
    Садржај практичне наставеПракса на производним имањима и у дорадним центрима и упознавање са свим фазама производње и дораде семена појединих гајених врста биљака.
    1. Лекић, С. 2016. Испитивање семена. Београд, Пољопривредни факултет Универзитета у Београду; Лекић, С. 2003. Животна способност семена. Београд, издање аутора; Semenarstvo 1-3 (2011) urednici: Milošević, M., Kobiljski, B. Novi Sad, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad; Група аутора, 2005. Технологија производње семена, Београд, Друштво селекционера и семенара Републике Србије; Марић, М. 2005. Семенарство. Београд, ИК Драганић; Гатарић, Ђ. 1999. Сјеменарство. Бања Лука
    Методе извођења наставе
    Активности у току предавања5Писмени испит