O-FM-20-SEME - Semenarstvo

Akronim O-FM-20-SEME
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima položeni testovi i ispiti: Botanika, Fiziologija biljaka i Opšte ratarstvo Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Da studenti steknu nova znanja iz Semenarstva i agronomskih nauka, upoznaju morfologiju, ekologiju i fiziologiju semena i osobenosti semenskih useva i proizvodnje semena najvažnijih biljnih vrsta.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Svakom studentu ovaj predmet omogućava da stekne potrebno znanje o mestu semenarstva u biljnoj proizvodnji, osnovnim osobinama semena, pretpostavkama za semensku proizvodnju, agrotehnici semenskog useva, doradi i čuvanju semenske robe, kontroli semenske proizvodnje, primeni praktičnih i teorijskih znanja, tehnoloških rešenja.
    Sadržaj teorijske nastave Razmnožavanje poljoprivrednih biljaka. Biologija oprašivanja i oplodnje gajenih biljaka. Morfologija i nastanak semena i ploda. Rast i razviće semena (morfološke, fiziološke, hemijske i anatomske promene). Ekologija semena. Agrotehnika semenskog useva. Sortna čistoća useva Dorada semena. Kontrola i nadzor semenske proizvodnje.
    Sadržaj praktične nastave Praksa na proizvodnim imanjima i u doradnim centrima i upoznavanje sa svim fazama proizvodnje i dorade semena pojedinih gajenih vrsta biljaka.
    1. Lekić, S. 2016. Ispitivanje semena. Beograd, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu; Lekić, S. 2003. Životna sposobnost semena. Beograd, izdanje autora; Semenarstvo 1-3 (2011) urednici: Milošević, M., Kobiljski, B. Novi Sad, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad; Grupa autora, 2005. Tehnologija proizvodnje semena, Beograd, Društvo selekcionera i semenara Republike Srbije; Marić, M. 2005. Semenarstvo. Beograd, IK Draganić; Gatarić, Đ. 1999. Sjemenarstvo. Banja Luka
    Metode izvođenja nastave
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit