О-АЕ-20-МПГ - Менаџмент породичног газдинства

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање: 1. знања из процеса управљања производним јединицама приватног сектора. 2. вештина ефикасног учења и критичког мишљења о проблемима из области управљања пословањем породичних газдинстава и 3. способности решавања конкретних проблема у циљу ефикасног управљања породичним газдинствима.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса студент треба да буде способан за: 1. разумевање специфичности и сложености процеса управљања 2. обављање послова ефикасног управљања породичним газдинствима 3. рад са фармерима, удружењима, кредитним и аграрним институцијама 4. ефикасно управљањe и руковођењe породичним газдинствима 5. практичну примену стечених знања из области менаџмента породичних газдинстава
    Садржај теоријске наставе1. Појам фарм менаџмента, 2. Пословно одлучивање, 3. Вођење књиговодствене евиденције на породичним газдинствима, 4. Специфичности менаџмента породичних фарми и финансирање фарме, 5. Инвестиције на породичним газдинствима.
    Садржај практичне наставе1. Студије случајева и практична искуства, 2. Управљање пословањем породичног газдинства, 3. Специфичности менаџмента у пољопривредној производњи, 4. Израда планова везаних за пољопривредна газдинства, којима се планира делатност газдинства у целини и појединих активности. 5. Анализа планова која треба да укаже зашто је дошло до одступања у односу на планске задатке.
    1. Ronald. D. Kay, William M. Edwards, Patricia A. Duffy (2004),: Farm Management. 5th. Mc Graw Hill. ISBN: 0.07.242868-6
    2. Одабрани радови везани за проблематику планирања у области агробизниса, чије библиографске референце предметни наставник објављује 15 дана пре почетка предавања у школској години.
    Методе извођења наставеПредавања, вежбе и интерактивна настава. Провера знања у току наставе путем тестова.
    Активности у току предавања25Писмени испит
    Практична настава25Усмени испит50