O-AE-20-MPG - Menadžment porodičnog gazdinstva

Akronim O-AE-20-MPG
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: 1. znanja iz procesa upravljanja proizvodnim jedinicama privatnog sektora. 2. veština efikasnog učenja i kritičkog mišljenja o problemima iz oblasti upravljanja poslovanjem porodičnih gazdinstava i 3. sposobnosti rešavanja konkretnih problema u cilju efikasnog upravljanja porodičnim gazdinstvima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa student treba da bude sposoban za: 1. razumevanje specifičnosti i složenosti procesa upravljanja 2. obavljanje poslova efikasnog upravljanja porodičnim gazdinstvima 3. rad sa farmerima, udruženjima, kreditnim i agrarnim institucijama 4. efikasno upravljanje i rukovođenje porodičnim gazdinstvima 5. praktičnu primenu stečenih znanja iz oblasti menadžmenta porodičnih gazdinstava
    Sadržaj teorijske nastave 1. Pojam farm menadžmenta, 2. Poslovno odlučivanje, 3. Vođenje knjigovodstvene evidencije na porodičnim gazdinstvima, 4. Specifičnosti menadžmenta porodičnih farmi i finansiranje farme, 5. Investicije na porodičnim gazdinstvima.
    Sadržaj praktične nastave 1. Studije slučajeva i praktična iskustva, 2. Upravljanje poslovanjem porodičnog gazdinstva, 3. Specifičnosti menadžmenta u poljoprivrednoj proizvodnji, 4. Izrada planova vezanih za poljoprivredna gazdinstva, kojima se planira delatnost gazdinstva u celini i pojedinih aktivnosti. 5. Analiza planova koja treba da ukaže zašto je došlo do odstupanja u odnosu na planske zadatke.
    1. Ronald. D. Kay, William M. Edwards, Patricia A. Duffy (2004),: Farm Management. 5th. Mc Graw Hill. ISBN: 0.07.242868-6
    2. Odabrani radovi vezani za problematiku planiranja u oblasti agrobiznisa, čije bibliografske reference predmetni nastavnik objavljuje 15 dana pre početka predavanja u školskoj godini.
    Metode izvođenja nastave Predavanja, vežbe i interaktivna nastava. Provera znanja u toku nastave putem testova.
    Aktivnosti u toku predavanja 25 Pismeni ispit
    Praktična nastava 25 Usmeni ispit 50