О-АЕ-20-ПЛАН - Планирање у агробизнису

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање знања из процеса планирања који обухвата област ширу од пољопривредне производње, вештина ефикасног учења и критичког мишљења о проблемима из области агробизниса и способности решавања конкретних проблема који се односе на целокупан процес планирања.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса из овог предмета, студент је оспособљен за разумевање специфичности и сложености процеса планирања у области агробизниса; обављање послова којима се доносе одлуке; тимски и индивидуални рад, практичну примену стечених знања од значаја за агробизнис.
    Садржај теоријске наставе1. Основни појмови теорије система везани за управљање и планирање 2. Развој система планирања у агробизнису, 3. Предвиђање, 4. Карактеристике планских одлука, процес доношења планских одлука, пословна политика, стратегија, интегрални приступ у планирању, 5. Пословни план
    Садржај практичне наставе1. Прикупљање података за израду планова, 2. Упознавање са методологијом планирања која важи у нашим условима као и коришћење искустава других држава, 3. Методе планирања и њихова примена у пољопривреди, 4. Пројектовање, 5. Модели линеарног програмирања у пољопривреди
    1. Слободан Церанић (2007): Планирање у агробизнису. Пољопривредни факултет. Земун
    2. Одабрани радови везани за проблематику планирања у области агробизниса, чије библиографске референце предметни наставник објављује 15 дана пре почетка предавања у школској години.
    Методе извођења наставеПредавања, вежбе и интерактивна настава. Писмени колоквијум предвиђа се по завршетку вежбања.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава5Усмени испит50