О-ЗХ-20-СТАТ - Статистика

НазивСтатистика
АкронимО-ЗХ-20-СТАТ
Студијски програмЗаштита животне средине у производњи хране
МодулЗаштита животне средине у производњи хране
Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметиманемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање: 1. знања o статистичким показатељима, теоријским расподелама, статистичком оцењивању и тестирању, анализи веза између појава и релативним бројевима; 2. вештине избора адекватног статистичког показатеља и статистике теста, посматрања везе појава као узрочно-последичне и 3. способности обраде статистичких података и тумачења добијених резултата.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса из овог предмета, студент треба да буде способан да табеларно и графички прикаже експерименталне резултате, у складу са циљем испитивања изабере и примени адекватну статистичку методу и објасни добијене резултате и да при томе користи компјутер.
    Садржај теоријске наставеУвод; Дистрибуција фреквенција и Показатељи статистичке серије; Теоријске расподеле; Метод узорка; Статистичке оцене параметара основног скупа; Тестирање статистичких хипотеза ( параметарских о средњој вредности, пропорцији и анализа варијансе, непараметарских хипотеза χ2 -тестом); Проста линеарна регресија и корелација (оцена, тестирање значајности, интерполација и екстраполација).
    Садржај практичне наставеПрактична настава се састоји у изради задатака за све изучаване области и тумачењу добијених резултата.
    1. Лакић Нада, Јанковић Шоја Свјетлана (2021): Статистика, Пољопривредни факултет, Београд-Земун.
    Методе извођења наставеПредавања, интерактивна настава, вежбе, обрада података на компјутеру и консултације.
    Активности у току предавања0Писмени испит
    Практична настава15Усмени испит40