О-ФМ-20-СОЦ - Социологија

МодулФитомедицина
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет има за циљ да студентима у оквиру дефинисаног фонда часова пружи основна знања из социологије, што је битна претпоставка да студенти продубе наставно градиво са циљем дубљег и свестранијег разумевања друштва, његове структуре и развоја, свестраније разумевање села као друштвене заједнице, структуре и развоја села, сељаштва и пољопривреде
    Исходи учења (стечена знања)Студент кроз предмет треба да буде оспособљен за: препознавање проблема из социологије, социологије села и пољопривреде ивреде, примену метода у социологији, ефикасно учење, тимски рад, критичко мишљење и презентацију резултата.
    Садржај теоријске наставеПредмет и настанак социологије; Методе у социологији; Социолошко одређење друштва и структуре; Друштвена структура и стратификација; Економска структура; Предмет и задаци социологије села и пољопривреде; Друштвене промене у демографској и социјалној структури села и пољопривреде; Социолошке карактеристике рада и занимања у пољопривреди; Социјална екологија села и пољопривреде.
    Садржај практичне наставеСве јединице предвиђене планом детаљно ће бити разрађене на часовима вежби, као и израда семинарских радова.
    1. С. Јелић, Т. Јовановић: Хрестоматија-елементи опште социологије и социологије села, Графипроф, Београд, 2013.
    2. П. Козић, С. Јелић: Социологија, Класа д.о.о., Београд, 2007.
    3. Ц.Костић: Социологија села, Завод за издавање уџбеника, Србије, Београд, 1975
    4. М. Митровић: Социологија села, СДС, Београд, 1998.
    5. Ђ.Стевановић: Аграрна социологија, Стручна књига, Београд, 1990
    Методе извођења наставеКласична предавања и интерактивна настава.
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава10Усмени испит40